ÚLOHA SESTRY NA KATETRIZAČNÍM SÁLE PŘI HEMODYNAMICKÉ STUDII U PACIENTŮ SE SRDEČNÍM SELHÁNÍM A ZACHOVALOU EJEKČNÍ FRAKCÍ LEVÉ KOMORY
Úvod: Jedním z diagnostických kriterií srdečního selhání se zachovalou nebo mírně sníženou ejekční frakcí levé komory je vzestup plnících tlaků (PCWP – tlak v plicnici v zaklínění) v klidu nebo při zátěži. U některých pacientů se symptomy pouze při námaze mohou být hodnoty PCWP v klidu normální, proto je důležité vyšetření při zátěži.
Metodika vyšetření: Hemodynamická studie při zátěži se provádí na katetrizačním sále po zavedení plicnicového katétru cestou v. jugularis. Ke katetrizačnímu stolu je připevněn ergometr. Provádí se vyšetření v klidu vleže a dále při stupňovité zátěži po 20 W do maximálně tolerované zátěže u ležícího pacienta v poloze na zádech.
Úloha sestry: sestra katetrizačního sálu provádí kalibraci (vynulování) a zápisy jednotlivých měření, v každé fázi se měří: tlak v pravé síni (RA), tlak plicnici (PA), tlak v plicnici v zaklínění (PCWP) a měří se srdeční výdej (CO) termodiluční technikou. Měření se provádí v klidu, dále v klidu se zvednutými dolními končetinami a dále při na konci každého stupně zátěže.
V rámci projektu „Miniinvazivní torakoskopická resekce velkého splachnického nervu u pacientů se srdečním selháním a zachovalou a mírně sníženou ejekční frakcí levé komory“ jsme provedli hemodynamickou studii před výkonem a 24 hodin po výkonu u třech nemocných, další kontrolní studie se provádějí za 1 měsíc, 3 měsíce, 6 a 12 měsíců po výkonu. Cílem projektu je zjistit, zda jednostranná resekce velkého splachnického nervu povede u pacientů se srdečním selháním ke zlepšení symptomů, kvality života a ke snížení PCWP při zátěži.