RARITNÍ TUMOR PRAVÉ SÍNĚ - B NON-HODGKINSKÝ LYMFOM
Nádory srdce se dělí se na primární ( benigní a maligní) a metastatické. Klinický průběh je závislý jak na typu tumoru, tak na jeho lokalizaci. Dle lokalizace mohou pacienta ohrožovat ovlivněním hemodynamiky i možností embolizace. Základem léčby je chirurgická extirpace, u maligních dále i chemoterapie a/nebo radioterapie.
Kazuistika popisuje případ 80-leté pacientky hospitalizované pro progredující dušnost NYHA III-IV st. se syndromem horní duté žily. Na RTG S+P byl popsán pravostranný fluidothorax a lehké rozšíření mediastina vpravo. TTE prokázala středně významnou mitrální a významnou trikuspidální regurgitaci a objemný echogenní útvar v pravé síni. Bylo doplněno TEE potvrzující objemný útvar vyplňující celou pravou síň a obliteraci HDŽ s prorůstáním do perikardu. CT vyšetření popsalo objemný tumor v mediastinu prorůstající do pravé síně a mediastinální lymfadenopatii. Bronchoskopie a cytologické vyšetření výpotku bez průkazu malignity. MRI srdce vyslovilo podezření na rabdomyosarkom. V rámci diferenciální diagnózy byla provedena biopsie tumoru, histologicky šlo o velkobuněčný B non–Hodgkinský lymfom. Byla zahájena léčba chemoterapií. Při kontrolních CT i echokardiografických vyšetřeních došlo po léčbě k výrazné regresi velikosti tumoru. Klinicky je t.č. pacientka bez subjektivních obtíží, zůstává v dalším ambulantním sledování.
Tumory srdce jsou dobře detekovatelné pomocí TTE a TEE. TEE by měla být dostačujícím vyšetřením k poskytnutí informací o velikosti, lokalizaci a mobilitě tumoru a o vztahu tumoru k ostatním srdečním strukturám. K upřesnění nálezu by mělo být doplněna další vyšetření (CT, MRI, PET, angiografické vyšetření). Určení povahy tumoru a následnou strategii léčby však vždy rozhoduje až výsledek histologického vyšetření.
Součástí posteru je obrázková dokumentace CT, TTE,TEE a MRI srdce.