ANORGANICKÁ ANALÝZA EXPLANTOVANÝCH AORTÁLNÍCH CHLOPNÍ PRO VÝZNAMNOU DEGENERATIVNÍ AORTÁLNÍ STENÓZU
Cíl: Degenerativní aortální stenóza je v současnosti nejčastěji operovanou chlopenní vadou. Cílem naší studie byla podrobná analýza anorganické složky explantovaných aortálních chlopní pro významnou symptomatickou degenerativní aortální stenózu.
Soubor a metodika: Celkem u 22 explantovaných aortálních chlopní (průměrný věk pacienta 68,2 let) byla provedena komplexní anorganická analýza pomocí polarizačního mikroskopu, elektronového mikroskopu (BSE), elektronové mikrosondy a RTG analýzy, s výstupem kvalitativního a kvantitativního určení anorganických látek.
Výsledky: Prokázali jsme, že z anorganických látek je v degenerativních částech chlopní nejvíce zastoupen fosfor a vápník a to ve formě hydroxylapatitu, vzácněji je zastoupen i fluor ve formě fluorapatitutu a hydroxyfluorapatitu. Infračervenou spektroskopií a RTG strukturní analýzou bylo zjištěno, že degenerativní část chlopně je tvořena vnějším pláštěm a vnitřní částí s rozdílným anorganickým složením. Vnější vrstva je tvořena fosforečnanem vápenatým Ca3(PO4)2 a organickou složkou s peptidovými vazbami, vnitřní část je tvořena převážně hydroxylapatitem (Ca5(PO4)3(OH)). U 5 vzorků (22,7%) se v menší míře vyskytoval ve vnitřní vrstvě fluorapatit (Ca5(PO4)3F). U každého z 22 vzorků byl polarizační a elektronovou mikroskopií prokázán jednoznačný fázovitý vývoj degenerativního postižení (obrázek).
Závěr: Degenerativní postižení aortální chlopně je z anorganického hlediska charakterizováno etapovitým vývojem masy hydroxylapatitu (Ca5(PO4)3(OH)), v menší míře fluorapatitu (Ca5(PO4)3F) a hydroxyfluorapatitu.
Tato práce byla podpořena VZ UK v Praze č. MSM 0021620817, uděleným MŠMT ČR