KOMPLIKACE KATETRIZAČNÍHO UZÁVĚRU OUŠKA LEVÉ SÍNĚ U PACIENTŮ S FIBRILACÍ SÍNÍ V RIZIKU TROMBOEMBOLIE
Úvod: Nemocní s FiS mají až 5x vyšší riziko CMP. Antikoagulační léčba je v řadě případů neschůdná nebo dokonce kontraindikovaná. Až 92% trombů způsobujících systémové embolizace vzniká vychází z ouška levé síně (LAA), a proto jednou z možností účinné prevence je mechanická okluze LAA. Tento výkon sebou však přináší určitá rizika závažných komplikací. V našem sdělení popisujeme komplikace související s výkony na našem pracovišti.
Soubor nemocných a metodika: Analyzujeme soubor 60 pacientů, u kterých byla provedena implantace okluderu v letech 2004-2010 (29% ž/71% m, 48% p 70 let) s FiS a vysokým rizikem tromboembolie stanoveného schématem CHADS2, u kterých jsme provedli katetrizační okluzi LAA systémy PLAATO, Watchman, nově i systémy Amplatzer a Coherex.
Výsledky: Ve všech případech jsme úspěšně zavedli okluder. Doba implantace okluderu byla cca 40 minut. Po implantaci okluderu typu PLAATO a Watchman jsme dosáhli kompletní okluze (bez leaku) u 50% resp. 41% nemocných. Periprocedurálně se vyskytly následující komplikace: 1. ve dvou případech byl výkon komplikován srdeční tamponádou embolizace okluderů (Watchman 2x a Coherex 1x), vždy do descendenntí aorty s (vždy PLAATO); 2. ve třech případech byla komplikací akutní a subakutní
časnou perkutánní retrakcí okluderu; 3. ve dvou případech jsme nalézali trombus na povrchu okluderu nebo v souvislosti s okluderem (Watchman, Amplatzer). U čtyř nemocných po implantaci PLAATO a u jednoho nemocného po implantaci okluderu Watchman došlo k drobné mozkové příhodě bez vývoje ložiskového nálezu na CT mozku. Ostatní nemocní jsou nadále bez nutnosti antikoagulační léčby.
Závěr: Okluze LAA je přínosnou metodou u nemocných s FiS ve vysokém riziku tromboembolie. Výskyt komplikací na našem pracovišti je srovnatelný s výskytem komplikací v ostatních centrech provádějících implantace okluderů.