Kardio 365 - úvodní stránka
nepřihlášen  
Change language:    

SROVNÁNÍ AV SEKVENČNÍ STIMULACE A BIVENTRIKULÁRNÍ STIMULACE U NEMOCNÝCH S AV BLOKÁDOU A NORMÁLNÍ SYSTOLICKOU FUNKCÍ LEVÉ KOMORY SRDEČNÍ - STUDIE TUGENDHAT

M. Táborský, P. Neužil, D. Říhová, J. Vlašínová (Olomouc, Praha, Brno)
Tématický okruh: Kardiostimulátory
Typ: Ústní sdělení - lékařské, XIX. výroční sjezd ČKS

Cíl studie: Prokázat, zda biventrikulární stimulace u pacientů s vnucenou stimulací komory / AV blokáda vyššího stupně  a předpokladem  > 80 % komorové stimulace/  povede v krátkodobém (12 měsíčním) a dlouhodobém (60 měsíčním) sledování ke zlepšení kvality života,  snížení zátěže fibrilací síní, progresi srdečního selhání a rehospitalizacím z kardiovaskulárních příčin proti konvenční pravokomorové stimulaci.
Metodika: Jedná se multicentrickou randomizovanou studii s designem cross-over, kdy  u všech nemocných byla provedena  biventrikulární kardiostimulace  a dále za 4 týdny po implantaci byl soubor randomizován na skupinu biventrikulární stimulace a na konvenční pravokomorovou stimulaci (s jasnou definicí polohy PK EL – midseptální x apikální). Do studie bylo zavzato celkem 157 pacientů. Výše uvedený stimulační režim byl ponechán po dobu 6-ti měsíců a poté následoval cross –over do druhého testovaného režimu. Dále jsou nemocní sledování pravidelně 2x ročně a to po dobu 48 měsíců. Před implantací, v 6. a 12. měsíci od randomizace a dále 1 x ročně je provedeno kromě klinického vyšetření  detailní echokardiografické vyšetření, stanovena hladina NTproBNP, dotazník kvality života, jsou sledovány parametry stimulace a zátež fibrilací síní, jsou dokumentovány hospitalizace a jejich příčiny a dále úmrtní pacientů.
Výsledky:

 Parametr

 PK sept. stimulace

 PK apikální stim.

 Biventrikulární stim.

 AFburden (%) 

 4.9

 17.7  p <0.01

 3.7

 EDDLK(mm)

 51±8

 58±11

 50±9

 NTproBNP(pmol/l)

 378±119

 787±189 p<0.01

 181±212


Závěr: 12 měsíční sledování prokázalo statisticky signifikatně vyšší zátěž fibrilací síní u PK stimulace apikální proti  PK septální a biventrikulární stimulaci, u téže skupiny nemocných počínající dilataci levé komory, vyšší hladiny NT-proBNP a taktéž vyšší počet hospitalizací z kardiovaskulárních příčin.