DŮSLEDKY VYSAZENÍ BETABLOKÁTORU A ACE-I U PACIENTŮ, U KTERÝCH PO EPIZODĚ LEVOSTRANNÉ SRDEČNÍ INSUFICIENCE S OBRAZEM DKMP DOŠLO PO ZAVEDNÍ ÚČINNÉ KOMPLETNÍ FARMAKOTERAPIE CHSS K REVERZNÍ REMODELACI MYOKARDU
Úvod:
Pacienti s krátkou anamnézou srdeční insuficience neischemické etiologie mají při správně vedené farmakoterapii velkou naději na reverzní remodelaci myokardu. U některých dojde k normalizaci echokardiografického nálezu. Otázkou zůstává jak v takových případech dále postupovat ve farmakoterapii. Na příkladech dvou nemocných, kteří o své vůli vysadili medikaci, chceme dokumentovat, že tento postup může vést i u zcela kompenzovaných pacientů k rozvoji srdeční insuficience se zhoršením systolické funkce LKS.
Popis případů:
58-letý diabetik na PAD, prodělal v 5/2006 epizodu LSI. Echo: EDD LKS 73mm a EF LKS pod 20%, mitrální regurgitace 3/5, dilatace a těžká dysfunkce PKS. SKG s okrajovými nerovnostmi. Po zavedení medikace (betablokátor, ACE-I, spironolacton) postupně normalizace rozměrů i systolické funkce obou srdečních komor. V 9/2007 byl EDD LKS 56mm, EF normální, lehká mitrální regurgitace. 29/4/2010 přichází na oddělení akutní kardiologie s obrazem OSI. Udává vysazení medikace v posledním měsíci. EDD LKS 75mm, EF LKS pod 20%, mitrální regurgitace 4/5. Po nasazení kompletní medikace CHSS dochází během několika dnů k úpravě klinického stavu.
56-letý nemocný prodělal v 12/2003 LSI, zjištěna fibrilace síní. Echo:EDD LKS 67mm, EF LKS 20%, EF PKS 25%, středně významná mi regurgitace. Po zavedení medikace došlo po 17 měsících k zmenšení EDD LK na 65mm, EF LKS cca 50%, mitrální regurgitace pouze lehká. Rok poté přestal užívat medikaci, cítil se zdráv. V 2/2008 vyšetřen pro námahovou dušnost, opět těžká systolická dysfunkce LKS s EF 30%. Po zavedení farmakoterapie trvalo 20 měsíců než došlo k úpravě systolické funkce LKS (55-60%) a zmenšení EDD LKS.
Závěr:
Naše nálezy podporují potřebu trvalé léčby betablokátorem a ACE-I nebo AT1 blokátorem u pacientů s anamnézou srdečního selhání neischemické etiologie.
Podpořeno grantem IGA MZ ČR - NT 11262-6/2010.