JAKÝ JE VÝZNAM STANOVENÍ D DIMERŮ V DIAGNOSTICE AKUTNÍ AORTÁLNÍ DISEKCE ? – KAZUISTIKA
Akutní aortální disekce představuje emergentní stav, kdy chybná či opožděná diagnostika významně snižuje šanci na přežití. V zahraniční literatuře je onemocnění někdy označováno The “Great Masquerader “, neboť správnou diagnostiku ztěžuje široká klinická manifestace a relativně nízká četnost onemocnění. Sodeck et al publikoval přehledový článek o vysoké negativní prediktivní hodnotě D dimerů v diagnostice akutní aortální disekce.
Představujeme kazuistiku 39 letého muže, léčeného hypertonika , který byl přijat na naše oddělení pro anamnézu krátké odeznělé píchavé bolesti na hrudi a bolest v pravém uchu při předklonu. Ve fyzikálním nálezu dominovala nekorigovaná arteriální hypertenze a mírný systolický šelest v prekordiu. Na RTG hrudníku byla patrna mírná dilatace hrudní aorty, jinak bez patologie. Laboratorně negativní kardiospecifické enzymy ( troponin I) , hodnota D Dimerů 0,086 ug/ml (norma do 0,1 ug/ml ). Dle echokardiografického vyšetření přítomna dilatace ascendentní aorty ( 54mm) s nálezem intimálního flapu v krátkém úseku ascendentní aorty s nasedající turbulencí s gradientem ( 47/22mmHg ), přítomná středně významná aortální regurgitace. CT angiografie hrudní aorty potvrzuje nález aortální disekce typu A , pacient byl odeslán na kardiochirurgické pracoviště. Byla provedena úspěšná Bentallova operace s příznivým pooperačním průběhem.
Literatura uvádí vysokou negativní prediktivní hodnotu ( až 100 % při cut-off hodnotě 0,1 ug/ml). Naše kazuistika upozorňuje, že ani zcela normální hodnota D Dimerů nevylučuje diagnózu akutní aortální disekce a při klinickém podezření je proto vždy nutné doplnění zobrazovacích metod.
Součastí kazuistického sdělení je obrazová dokumentace ( echokardiografická, CT angiografie hrudní aorty ).