SPONTÁNNÍ RUPTURA VAKOVITÉHO ANEURYSMATU PRAVÉ VĚNČITÉ TEPNY: RARITNÍ PŘÍČINA SRDEČNÍ TAMPONÁDY
Autoři popisují případ 66-letého muže bez předchozí kardiální anamnézy, který byl přivezen na naše pracoviště pro synkopu a hypotenzi s kvantitativní poruchou vědomí.
Na vstupním 12 svodovém EKG byla zachycena sinusová tachykardie, QS + STE do 0.5 mm v II,III, aVF. Při transtorakální echokardiografii diagnostikována srdeční tamponáda, dobrá globální systolická funkce levé i pravé komory, chlopně bez významné vady.
Od přijetí bylo nutné nemocného zajistit umělou plicní ventilací a zvyšujícími se dávkami katecholaminů. Urgentně provedena perikardiocentéza s odsátím 200ml hemorhagické tekutiny s promptním klinickým efektem.
Následně při jícnové echokardiografii vyloučena disekce aorty, nalezeno aneurysma spodní stěny levé komory a rozsáhlé kulovité hypoechogenní ložisko v perikardu o průměru 6cm naléhající na pravou komoru, které nebylo plněno z pravostranných oddílů při vyšetření kontrastem, nýbrž se kontrastní látka objevila ve fázi plnění levostranných oddílů .
Doplněno CTAG aorty s nálezem ruptury objemného vakovitého aneurysmatu pravé věnčité tepny s útlakem pravé srdeční komory z laterální stěny.
Vzhledem k absenci kardiochirurgického zázemí byl pacient přeložen do Kardiocentra IKEM. Kardiochirurgická revize nebyla indikována, proveden coiling pravé věnčité tepny. Nemocný prodělal nekomplikovaný reinfarkt spodní stěny. Následný průběh nemocného prost komplikací.
Kazuistika probírá diferenciální diagnostiku srdeční tamponády.