PŘÍNOS MRI ZOBRAZENÍ PRO STANOVENÍ DALŠÍHO POSTUPU U NEMOCNÉHO S ROZSÁHLÝM ANEURYSMATEM LK
Cíl: Komplikace infarktu myokardu jako jsou aneurysma LK s formovaným trombem vyžadují kvalitní zobrazení “měkkých” struktur srdce a jeho okolí. Naše kazuistika popisuje případ nemocného, v jehož případě rozhodlo opakované MRI o indikaci kardiochirurgické revize.
Soubor a Metodika: Nemocný 65 letý muž s historií 3 týdenní bolesti na prsou byl přijat pod obrazem limitující dušnosti a oteklých dolních končetin. Na vstupním vyšetření TTE byl patrný tamponující perikardiální výpotek a rozsáhlé aneurysma LK postihující polovinu spodní stěny a přilehlého septa a přilehlé části PK.
Byla provedena perikardiální drenáž, která po delší dobu odváděla sainquinolentní výpotek. Zobrazovací metody TTE a MRI ukázaly velký výše uvedený rozsah postižení LK. SKG prokázalo nástěnné postižení levé koronární tepny a proximální uzávěr ACD, bez možnosti její další revaskularizace. Stav byl dále komplikován periferní embolizací trombu z LK do LDK řešení PTA se stentem a heparinizací. Kontrolní vyšetření MRI s odstupem 14 dnů ukazuje na dynamiku remodelace LK
a indikuje KCH řešení.
Výsledky: Výsledky nejlépe dokumentuje obrázková dokumentace z TTE, MRI
a perioperační dokumentace, která je součástí tohoto posterového sdělení.
Dále nemocný podstoupil kardiochirurgickou remodelaci LK s resekcí aneurysmatu, odstraněním organizovaného trombu a remodelaci LK záplatou. Nemocný dobře toleroval jak operaci, tak i pooperačné průběh.
Závěr: Zobrazení srdce a okolních struktur je významné pro stanovení rozsahu poinfarktových komplikací a je klíčové v rozhodovacím procesu případné chirurgické intervence. MRI je výhodná zobrazovací modalita, kterou lze opakovaně použít, bez zvyšování radiační zátěže, či celkové nálože jodových kontrastních látek.