Kardio 365 - úvodní stránka
nepřihlášen  
Change language:    

ZKUŠENOSTI S KATETRIZAČNÍ ABLACÍ V OBLASTI DŘÍVE IMPLANTOVANÉHO OKLUDERU OUŠKA LEVÉ SÍNĚ

P. Hála, L. Dujka, M. Janotka, V. Lekešová, T. Mráz, J. Petrů, M. Prokopová, L. Šedivá, J. Škoda, P. Neužil (Praha)
Tématický okruh: Obecný okruh
Typ: Ústní sdělení - lékařské, XIV. arytmologické sympozium

    Okluse ouška levé síně (LAA) je rozšiřující se metodou prevence kardioembolie u pacientů s rezitentními formami fibrilace síní. Někteří z těchto pacientů mohou být ovšem i následně indikováni k ablačnímu zákroku. Proveditelnost a bezpečnost katetrizačních ablací v levé síni v přítomnosti dříve implantovaného okluderu LAA nebyla doposud dostatečně zdokumentována.

    Evidujeme celkem 7 pacientů po úspěšné implantaci okluderu LAA (5x Watchman, 1x Amplatzer, 1x PLAATO), u kterých byla v dalším průběhu indikována katetrizační ablace v levé síni. Ve všech případech byl použit běžný transseptalní přístup dvojitou punkcí a následně zaveden proplachový radiofrekvenční nebo balonový cirkulární katetr do levé síně a provedeno elektroanatomické mapování a ablace v přítomnosti dříve implantovaného okluderu.

    Dohromady bylo u této populace (3 muži, průměr věku 60 let, CHA2DS2VASc=3.3, HASBLED=1.7) již s implantovaným okluderem provedeno 11 ablačních zákroků (průměrně 36, minimálně 12 a maximálně 69 měsíců od implantace). Ablované arytmie zahrnovaly nejčastěji persistentní formu fibrilace síní (8x) nebo síňové tachykardie vycházející z levé síně (2x). 9 z provedených zákroků bylo úspěšných v eliminaci arytmie.

    Okluder nepředstavoval pro provedení výkonů překážku a zůstal vždy ve stabilní poloze, která byla hodnocena pomocí fluoroskopie a intrakardiální echokardiografie na konci každého výkonu.

    Naše prozatímní zkušenost ukazuje na možnost a bezpečnost provedení katetrizačního ablačního zákroku s odstupem po implantaci okluderu LAA. Optimální délka odstupu a doporučení pro antitrombotickou léčbu u těchto specifických pacientů zůstává otevřenou otázkou.