Kardio 365 - úvodní stránka
nepřihlášen  
Change language:    

ZKUŠENOSTI S LEADLESS STIMULACÍ

M. Stránská, V. Kycltová, K. Skákalíková, J. Petrů, P. Neužil (Praha)
Tématický okruh: Obecný okruh
Typ: Ústní sdělení - sesterské, XIV. arytmologické sympozium

Úvod:
Klasická metoda trvalé kardiostimulace je zatížena nezanedbatelnými akutními i dlouhodobými komplikacemi. Implantace leadless stimulátoru byla recentně představena jako alternativní metoda trvalé stimulace, jejíž nejednou výhodou je právě absence či minimalizace výše popsaných rizik.

Soubor a medota:
V současné době jsou k dispozici 2 typy leadless stimulátorů: LCP Nanostim (SJM) a Micra (Medtronic). Oba systémy se zavádějí pod skiaskopickou kontrolou z jednoho femorálního přístupu. Každý systém má své specifické instrumentarium, kterým je leadless kardiostimulátor zaveden do pravé komory a zde umístěn. LCP Nanostim se ukotvuje do endokardu pomocí fixačního helixu, Micra je vybavena čtyřmi fixačními kotvičkami. Po umístění stimulátoru je zaváděcí instrumentárium vytaženo a místo punkce v třísle je ošetřeno tzv. Z suturou. V naší nemocnici bylo od konce r. 2012 implantováno úspěšně a bez komplikací již 148 leadless stimulátorů. V případě nutnosti je možné leadless kardiostimulátor z pravé komory i odstranit. V našem souboru bylo toto nutné ve třech případech. I po 38 měsících od implantace byla extrakce poměrně jednoduchá, bezpečná a rychlá.

Závěr:
Leadless stimulace je moderní a perspektivní metoda trvalé kardiostimulace. Jedná se o metodu bezpečnou - v našem souboru jsme nezaznamenali žádnou závažnou komplikaci! Prokazujeme i možnost bezpečné extrakce stimulátoru po více než 3 letech od primoimplantace.