Kardio 365 - úvodní stránka
nepřihlášen  
Change language:    

LZE VYUŽÍT BIOMARKERY V DIAGNOSTICE AKUTNÍ MYOKARDITIDY MIMIKUJÍCÍ AKUTNÍ KORONÁRNÍ SYNDROM?

E. Ganovská, S. Littnerová, P. Kubena, M. Pavlušová, J. Jarkovský, J. Špinár, J. Pařenica (Brno)
Tématický okruh: Akutní stavy v kardiologii, Akutní koronární syndromy
Typ: Poster - lékařský, XXIV. výroční sjezd ČKS

Cíl: Stenokardie, elevace kardiospecifických enzymů, EKG změny s ST elevacemi/depresemi a lokální porucha kinetiky podle echokardiografie jsou typické jak pro akutní koronární syndrom tak pro akutní myokarditídu a tako- tsubo kardiomyopatii. Cílem této práce je rozlíšit týto syndrómy v akutní fázi použitím biomarkerů.

Soubor a metodika: Do studie bylo zařazeno celkově 175 pacientů s akutně vzniklou bolesti na hrudi, EKG ischemickými změnami a pozitivitou troponínu T. Finální diagnóza byla stanovená na základě výsledků koronarografie a/nebo MRI srdce. CRP, NT-proBNP, copeptin, MR-proADM byly stanoveny u všech pacientů při přijeti.

Výsledky: Průměrný věk pacientů s myokarditidou byl 39 let, 3 pacienti měli v akutní fázi fibrilaci komor. 41% pacientů mělo na EKG ST elevace bez kontralaterálních ST depresí, 17% - ST elevace s kontralaterálními ST depresemi, 10% - ST deprese, 17% - inverzi T vlny. Koronarografie byla provedená u 88% pacientů. 62% pacientů podstoupilo MRI srdce. Dle naších výsleků lze asi u 30% pacientů se 100% senzitivitou predikovat akutní myokarditidou a to u pacientů s CRP nad 17 a copeptiínem pod 5,5. Pacienti s Tako- tsubo kardiomyopatii měli vysoké hodnoty NT-proBNP a copeptínu v srovnání se skupinou pacientů s akutním koronárním syndromem.

Závěr: Akutní myokarditida mimikující akutní koronární syndrom je častou příčinou akutní bolesti na hrudi hlavně u mladých pacientů s pozitivitou TnT a EKG změnami. Diagnoza akutní myokarditidy musí být potvrzená negativní koronarografii nebo MRI srdce. V akutní fází je nevyhnutná EKG monitorace. Kombinace biomarkerů při přijetí pacienta může výrazně napomoct správné diagnóze.