VÝZNAM ECHOKARDIOGRAFICKÝCH A LABORATORNÍCH PARAMETRŮ V PREDIKCI MORTALITY, VÝSKYTU CÉVNÍ MOZKOVÉ PŘÍHODY A VÝVOJE PLICNÍ HYPERTENZE U PACIENTŮ S PLICNÍ EMBOLIÍ
Cíl: Určit praktický význam echokardiografických a laboratorních parametrů ve stanovení prognózy a výskytu komplikací u pacientů po prodělané akutní plicní embolii (PE).
Soubor a metodika: U 88 pacientů s PE s dobou sledování 18 měsíců byly hodnoceny vztahy mezi echokardiografickými a laboratorními parametry a jejich vliv na mortalitu, výskyt cévní mozkové příhody (CMP) a vývoj plicní hypertenze (PH).
Výsledky: Hospitalizační mortalita dosáhla 4,5%. 4 pacienti zemřeli v průběhu hospitalizace na vysoce rizikovou PE, v dalším sledování zemřelo 5 pacientů (1 na recidivu PE, 2 na následně diagnostikované maligní onemocnění a 2 na CMP). Jediným statisticky signifikantním prediktorem mortality byla hodnota odhadovaného systolického tlaku v plicnici (PASP) >35 mmHg (r=0.042).
Parametr NT-proBNP statisticky významně predikoval riziko výskytu CMP (n=8) a pravděpodobné PH (n=12) v průběhu sledování. Na základě výsledku ROC analýzy byla stanovena cut-off hodnota NT-proBNP 2473 ng/l, která predikuje výskyt CMP se senzitivitou 83%, specificitou 80%, (OR 20, AUC 0.833, p=0.008). Cut-off hodnota NT-proBNP 1276 ng/l predikovala pravděpodobnou PH po 18 měsících sledování se senzitivitou 71%, specificitou 67% (OR 5, AUC 0.756, p=0.004).
V době diagnózy akutní PE mělo 21 pacientů (24%) odhadovaný PASP >50 mmHg a pravděpodobná PH byla po 18 měsících sledování přítomna u 12 jedinců (13.6%). Přetrvávající prekapilární PH byla potvrzena u 2 pacientů (3,1%). U jednoho pacienta byla diagnostikována chronická tromboembolická plicní hypertenze (CTEPH), u druhého jsme potvrdili idiopatickou plicní arteriální hypertenzi.
Závěr: Prokázali jsme vliv zvýšené hodnoty PASP na mortalitu v souboru. Hodnota NT-proBNP predikuje výskyt CMP resp. pravděpodobné PH v průběhu sledování. Kontrolní echokardiografické vyšetření má význam ve screeningu CTEPH.