NOVÁ METODA K DETEKCI KOMOROVÉ DYSSYNCHRONIE
Úvod: Srdeční resynchronizační léčba (CRT) je v klinické praxi využívána již asi 20 let; počet non-respondérů této léčby je však stále kolem 30%. Jedním z důvodů je absence spolehlivé metody na výběr vhodných kandidátů. Autoři prezentují využití nové metodu
y pro kvantifikaci komorové dyssynchronie, tzv. ultra-high-frequency EKG (UHF EKG).
Metody: UHF EKG vyšetření je prováděno u pacientů indikovaných k CRT dle platných guidelines (šířka komplexu QRS nad 120 ms, funkční třída NYHA II-III). V rámci studie je u pacienta před implantací a 6 měsíců po implantaci provedeno UHF EKG a echokardiografické vyšetření. Je srovnávána šířka QRS komplexu, parametry UHF EKG (rozložení vysokofrekvenčních aktivit pod příslušnou elektrodou v čase a mapa průběhu vysokofrekvenční aktivace) a echokardiografický nález před implantací a po implantaci se zapnutou CRT, resp. při vypnuté stimulaci (průkaz remodelace levé komory). Efekt CRT je dále hodnocen zátěžovým testem (6minutový walk test nebo spiroergometrie) a subjektivním hodnocením pacienta.
Výsledky: Vysoký stupeň dyssynchronie před implantací stanovený pomocí UHF EKG je spojen s lepším efektem CRT. UHF EKG se dále jeví jako vhodná metoda k nastavení CRT – zejména určení optimálního VV intervalu (tj. intervalu mezi stimulací levé a pravé komory).
Závěr: UHF EKG je jednoduché, levné, snadno interpretovatelné a má vysokou reproducibilitu. Parametr dyssynchronie udává novou informaci o distribuci depolarizace s vysokým rozlišením. Tento parametr by mohl vyhovět požadavku kliniků na precizní určení komorové dyssynchronie při výběru kandidátů CRT a při optimalizaci nastavení CRT. Vzhledem k tomu, že respondérství na CRT vyžaduje optimální spřažení elektrické aktivace a mechanické kontrakce, je pravděpodobné, že k jeho přesnému určení bude třeba provést soubor několika vyšetření (zejména v hraničních případech).