DLOUHODOBÉ ZKUŠENOSTI JEDNOHO PRACOVIŠTĚ S EXTRAKCÍ ELEKTROD
Úvod:
Na našem pracovišti bylo v letech 1992-2015 provedeno více než 2500 extrakcí stimulačních a defibrilačních elektrod. Převážná většina nemocných je k uvedenému výkonu indikována pro infekci systému. Elektrody kardiostimulátoru, které byly implantovány před více než 24 lety a elektrody defibrilátoru implantovány před více než 6 měsíci jsou extrahovány s kardioanesteziologickou podoporou a v režimu KCH sálu stand by.
Soubor nemocných a metodika:
Tento výkon provádíme buď v celkové anestezii, nebo v hluboké analgosedaci, řízené kardioanesteziologem. Výkon prováději dva lékaři, všechny extrakce jsou prováděny s podporou ICE. Část extrakcí provádíme kombinovaným přístupem, uvolnění elektrody z podklíčku a následně dokončení extrakce cestou v. femoralis pomocí extrakčních kliček. Z provedených extrakcí bylo více než 2000 stimulačních elektrod, menšina defibrilačních elektrod. Úspěšnost byla 80-97%, postupně se zvyšující s narůstající praxí a dostupných extrakčních nástrojů. V letech 1992-2005 jsme měli k disposici mechanické extraktory, dále od r. 2005 RF extraktor Perfecta a do portfolia prostředků k extrakci přibyl v r. 2009 laserový extraktor Spectranetics
Výsledky a závěr: Z celkového počtu extrahovaných elektrod bylo úspěšně dokončena úplná extrakce u více než 88% elektrod. Stáří extrahovaných elektrod bylo od 2 let do 27 let. U 4 nemocných byl výkon komplikován nutností akutní kardiochirurgické revize, v jednom případě došlo k úmrtí nemocného. V 6 případech byla pro extrémní rizikovost extrakce přerušena a nemocný byl elektivně transportován na KCH sál a výkon byl dokončen kardiochirurgicky. Při dodržení všech bezpečnostních opatření, správné předoperační přípravy a pečlivého pooperačního ošetřování se jedná o únosnou míru rizika tohoto výkonu, který je prováděn často jako operace z vitální indikace.