LEADLESS STUDIE – FOLLOW-UP PRVNÍCH 24 PACIENTŮ PO IMPLANTACI „BEZDRÁTOVÉHO“ KARDIOSTIMULÁTORU
Úvod:
Trvalá kardiostimulace je zatížena nezanedbatelnými akutními (pneumotorax, hemotorax, hematom v kapse, dislokace elektrod) i dlouhodobými (infekce systému, poškození elektrod) komplikacemi. Implantace leadless stimulátoru byla recentně představena jako alternativní metoda stimulace, jejíž výhodou je právě absence či minimalizace výše popsaných rizik. Cílem této analýzy je zhodnocení sledování prvních 24 nemocných s implantovaným leadless stimulátorem Nanostim LCP zařazených do studie LEADLESS.
Soubor, metoda, výsledky:
Do studie bylo zařazeno 33 pacientů (3 evropská centra). V naší nemocnici byla implantace provedena u 24 nemocných (9 žen, 15 mužů, věk 76,4±8,4 let). Všechny implantace - období od 2.12.2012 (první na světě!) do 6.4.2013 - proběhly bez komplikací. Průměrná délka sledování je 33,3 měsíců. Čtyři nemocní zemřeli – bez souvislosti s kardiostimulací. Indikací k implantaci byly: perzist./permanentní fibrilace síní (17 pac.), asystolické pauzy se synkopami (3), intermit. AV blok (2) a sick sinus syndrom s intermit. pauzou přes 3sec (2). Nebyly pozorovány žádné závažné komplikace – dislokace stimulátoru, srdeční tamponáda, infekce systému, apod. Stimulační parametry byly v průběhu sledování stabilní. Při poslední kontrole byl průměrný stimulační práh 0,55V/0,4ms, sensing vlny R 10,8mV, impedance 581ohm, napětí baterie 3,28V, odhad životnosti baterie u 15 pacientů ještě přes 10 let a u zbylých v průměru 7,9 let. Stimulace se uplatňovala při poslední kontrole ve 42,1%, režim ze senzorem VVIR byl aktivován u 6 pacientů.
Závěr:
Leadless kardistimulace vykazuje i ve střednědobém sledování vynikající bezpečnostní profil – v průběhu sledování nedošlo k žádné závažné komplikaci, stimulační parametry jsou zcela stabilní. I po třech letech je odhadovaná životnost baterie delší než 10 let, což je více než u většiny standarních kardiostimulátorů.