LOGISTIKA ČASNÉ NEMOCNIČNÍ PÉČE O NEMOCNÉ S REFRAKTERNÍ SRDEČNÍ ZÁSTAVOU
Úvod: V tomto sdělení bychom rádi představili současné výsledky probíhající randomizované studie
,, Prague OHCA study“ se zaměřením na logistiku časné péče o nemocné s refrakterní srdeční zástavou.
Metody: jedná se o prospektivní randomizovanou studii paralelních skupin srovnávající hyperinvazívní přístup (kombinace mechanizované resuscitace, intraarest chlazení, časného transportu do nemocnice, napojení na mimotělní membránovou oxygenaci a emergentní invazívní diagnostiku) se standardním způsobem resuscitace u nemocných s mimonemocniční srdeční zástavou (OHCA).
Výsledky: Od března 2013 do září 2015 jsme randomizovali celkem 51 pacientů, 24 do standardní větve (S), 27 do hyperinvazivní větve (H) a u 7 pacientů bylo na žádost záchranné služby přistoupeno k tzv. cross-overu z větve standardní do hyperinvazivní. Jednalo se o nemocné s průměrným věkem 55 let, 80% tvořili muži a akutní koronární syndrom byl příčinou zástavy v 69% případů. Pacienti v S větvi byli resuscitováni celkově průměrně 40 min (31.25-59.5) vs. pacienti v H větvi 60,5 minuty (53.0-71.0) min, p = 0.008. Přes významně delší časy zástav/resuscitací v H větvi jsme zaznamenali 30 denní přežití s dobrým neurologickým i kardiálním výsledkem u 38% nemocných, zatímco ve standardní větvi u 24% pacientů. Tento rozdíl ještě s ohledem na malý počet pacientů významný není.
Diskuze: Z těchto výsledků vyplývá, že hyperinvazivní přístup je nadějnou metodou u pacientů s refrakterní srdeční zástavou, díky níž získáme čas pro další léčbu a s ní související šanci na přežití.
Nedílnou součástí úspěchu tohoto přístupu k pacientům s OHCA je i stanovení optimálního sledu diagnostických a terapeutických intervencí, stejně jako specifikace rolí jednotlivých členů resuscitačního týmu. Připravenost specializovaného týmu při přijetí pacienta může zásadním způsobem ovlivnit kvalitu a efektivitu poskytované péče.