MAPOVÁNÍ A ABLACE SÍŇOVÝCH TACHYARYTMIÍ METODOU ELEKTROMECHANICKÉ DÁLKOVĚ NAVIGOVANÉ KATETRIZACE
Úvod: S rozvojem katetrizačních ablací roste potřeba přesnějšího mapování a cílené navigace katetrů během provádění ablace vysokého spektra srdečních arytmií, zvláště pak fibrilace síní (FiS).
Soubor nemocných a metoda: V našem sdělení popisujeme provedení elektromechanického katetrizačního mapování a ablaci dálkově navigovaného systémem Hansen Medical Inc. u 11 nemocných ( 4 žen, 7 mužů, Ć věk 56 let). Systém elektromechanického navádění katetrů se sestává ze dvou zavaděčů (vnitřní a vnější), které je možné ovládat z místa operatéra u počítačové stanice joystikem. Ohyb katetru je virtuálně zobrazován na obrazovce pro skiaskopii pomocí fúze řídící jednotky s konvenčním angiografickým systémem. Ablaci FiS jsme prováděli s pomocí integrace obrazu CT.
Výsledky: Výkon jsme dokončili u všech nemocných s docílením obousměrného bloku aktivace v oblasti CTI ve dvou případech typického flutteru síní a s docílením elektrické izolace v devíti případech nemocných s fibrilací síní (1x permanentní, 3x perzistující,
5x paroxyzmální). Transseptální punkci jsme prováděli také s využitím dálkově řízené navigace s úspěšným zavedením dvojitého zavaděče přímou punkcí.
Výkon jsme prováděli s řiditelným katetrem s vnějším proplachem fyziologického roztoku (NavistarÔ), veškeré flexe a rotace jsme však prováděli joystikem z řídící stanice. Během aplikace RF energie jsme registrovali vyšší efektivitu díky dokonalejšímu kontaktu konce ablační elektrody s endokardem, bylo také možno použít menší počet aplikací RF energie u jednoho výkonu. Integraci s CT zobrazením levé síně jsme využili u osmi nemocných.
Závěr: V našem případě jsme prokázali plnou efektivitu vyvinutého systému robotizační elektromechanické navigace katetrů pro ablaci srdečních arytmií.