VÝSKYT CÉVNÍCH KOMPLIKACÍ U PACIENTŮ TRANSPORTOVANÝCH NA VZDÁLENÉ KARDIOCHIRURGICKÉ PRACOVIŠTĚ SE ZAVEDENOU INTRAAORTÁLNÍ BALÓNKOVOU KONTRAPULZACÍ
Intraaortální balónková kontrapulzace (IABK) je zavedenou a efektivní metodou podpory selhávajícího oběhu. V našem kardiocentru, kde nemáme k dispozici místní kardiochirurgické pracoviště jsme někdy nuceni transportovat pacienty se zavedenou IABK.
Cíl: Zjistit, zda pacienti indikovaní ke kardiochirurgické intervenci transportovaní na vzdálené kardiochirurgické pracoviště se zavedenou IABK mají více cévních komplikací než pacienti s IABK bez transportu. Metody: Retrospektivní analýza registru pacientů u kterých byla použita IABK. Porovnání specifických komplikací mezi skupinou pacientů transportovaných na kardiochirurgické pracoviště proti skupině pacientů bez transportu. Sledován byl výskyt cévních komplikací vyžadujících chirurgickou intervenci nebo vedoucích k ohrožení či ztrátě dolní končetiny.Výsledky: Od 22.12.2004 do13.11.2006 (22.7 měsíce) byla pro podporu oběhu na našem oddělení použita IABK celkem u 67 pacientů. Z tohoto počtu bylo se zavedenou IABK transportováno celkem 18 (27%) pacientů na vzdálené kardiochirurgické pracoviště. Všichni transportovaní pacienti transport přežili. Během transportu nebyla zaznamenána žádná akutní cévní komplikace (krvácení či akutní končetinová ischémie). Cévní komplikace byla zaznamenána u 1 pacienta transportovaného na chirurgické oddělení (6%). Incidence cévních komplikací u pacientů bez transportu (celkem 49 pacientů, 73% z celkového počtu) byla 3 (6%). U všech pacientů byla cévní komplikace vyřešena uspokojivě, žádný z pacientů neutrpěl ztrátu končetiny.
Závěr: IABK je účinnou metodou podpory oběhy a perfuze myokardu, která je použitelná i během transportu pacientů na vzdálené pracoviště. Neprokazujeme vyšší počet cévních komplikací u pacientů s IABK transportovaných na vzdálené pracoviště ve srovnáních s pacienty bez transportu.