Cardio 365 - introductory page
not logged  
Change language:    

GENETICKÝ SCREENING MUTACÍ GENŮ ZODPOVĚDNÝCH ZA HYPERTROFICKOU KARDIOMYOPATII: PILOTNÍ ZKUŠENOSTI

S. Magage, M. Jáchymová, G. Dostálová, P. Kuchynka, Š. Havránek, T. Paleček, A. Linhart (Praha)
Topic: Varia
Type: Poster - doctors, 15th CSC Annual Congress


Hypertrofická kardiomyopatie (HKMP) je morfologicky definována jako hypertrofie levé komory při
absenci jiného systémového nebo srdečního onemocnění, které by bylo schopno vést k takému stupni zbytnění myokardu, jako je např. arteriální hypertenze nebo aortální stenóza. Familiární HKMP je pravděpodobně nejčastěji se vyskytující formou kardiomyopatie s odhadovanou prevalencí 1:500. Z klinického pohledu je dominantní skutečností, že HKMP je nejčastější příčinou náhlé srdeční smrti u mladých jedinců, především sportovců.
HKMP je autozomálně dominantně dědičným onemocněním s variabilní penetrací a expresí. Podstatou genetického defektu jsou mutace v genech kódujících sarkomérické proteiny. Do současnosti bylo popsáno více než 400 mutací v 11 genech, což činí genetickou diagnostiku HKMP velmi obtížnou.
Recentní výsledky rozsáhlého projektu EUROGENE však ukazují, že 80% detekovatelných mutací u nemocných s HKMP představují mutace ve dvou genech, a to pro těžké řetězce b-myosinu a protein C vázající myosin. V současnosti je proto doporučováno zahájit v centrech zabývajících se diagnostikou genetický screening testováním těchto dvou genů a následně se případě zaměřit na analýzu genů pro troponiny I a T, jejichž prevalence činila v registru EUORGENE v souhrnu 11% a také proto, že mutace troponinu T byly v minulosti dány do souvislosti s výrazně maligním arytmogenním potenciálem.
V Kardiocentru 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy bylo v roce 2005 zahájeno systematické genetické vyšetřování jedinců postižených HKMP a jejich příbuzných. Pilotní výsledky tohoto programu a nástin koncepce jeho činnosti do budoucna jsou vlastním předmětem sdělení.

Výzkumný záměr MZO 000 64165