MINIINVAZIVNÍ MYOKARDIÁLNÍ REVASKULARIZACE U SENIORŮ-ANALÝZA ČASNÝCH VÝSLEDKŮ
Cíl: Retrospektivní analýza časných výsledků po myokardiální revaskularizaci minimálně invazivní metodou u seniorů od 70 let rozdělených do dvou věkových skupin.
Soubor a metodika: V naší studii je zahrnuto 197 pacientů s ICHS rozdělených do dvou věkových skupin. Skupina A: 70-75 let (n=130) a skupina B: 76 let a výše (n=67). U nemocných byl proveden elektivní monobypass LIMA-RIA z levostranné krátké přední minitorakotomie (MID-CAB) na Kardiochirurgické klinice v Hradci Králové v letech 1998-2005. Předoperační charakteristika nemocných v souborech zahrnuje kinetiku LK (event. prodělaný IM a následné perkutánní intervence), ledvinné funkce (kreatinin v séru) a přidružená onemocnění (DM, CHOPN, CMP). Pooperačně je sledována 30-ti denní mortalita, peri- nebo pooperační ischemie (Q a non-Q IM), nově vznik fibrilace nebo flutteru siní, výskyt závažných plicních, renálních, neurologických nebo ranných komplikací.
Výsledky: Studované skupiny nemocných se mezi sebou statisticky významně nelišily v žádném z dat týkajících se předoperační charakteristiky souboru. Jediným rozdílem byl věk nemocných, který vyplývá ze zadání studie. Analýza časných pooperačních výsledků neprokázala statisticky významný rozdíl mezi studovanými skupinami ve sledovaných parametrech. Skutečná mortalita (30-ti denní: skupina A=2,31%/B=4,48%) byla u našich souborů výrazně nižší než predikovaná (podle Euroscore: skupina A=7,41%/B=12,4%).
Závěr: Preference myokardiální revaskularizace bez mimotělního oběhu a s minimální chirurgickou přístupovou cestou je u seniorů výrazem filosofie usilující o zmenšení operační zátěže u těchto rizikových nemocných.