MORFOLOGICKÉ ZMĚNY KARDIOVASKULÁRNÍHO APARÁTU U PACIENTŮ S ISCHEMICKOU CHOROBOU SRDEČNÍ – HMOTNOST LEVÉ KOMORY SRDEČNÍ A TLOUŠŤKA INTIMA A MÉDIE KRČNÍCH TEPEN U PACIENTŮ PO ELEKTIVNÍ PERKUTÁNNÍ KORONÁRNÍ INTERVENCI
Úvod: Morfologické změny kardiovaskulárního aparátu představované hypertrofií levé komory srdeční a zesílením komplexu intimy a médie (IMT) krčních tepen jsou známými rizikovými faktory ischemické choroby srdeční. Zajímala nás korelace hypertrofie levé komory a IMT karotid s rozsahem koronární aterosklerózy u pacientů se známou ischemickou chorobou srdeční a účinnost sekundární prevence na zpomalení těchto nepříznivých změn.
Metody: Sledovali jsme 102 pacientů po elektivní koronární intervenci. Kromě základního fyzikálního vyšetření a zhodnocení klasických rizikových faktorů jsme u všech pacientů provedli transthorakální echokardografii a ultrazvukové vyšetření karotid na začátku a konci sledování. Průměrná délka sledování byla 28 měsíců. Hmotnost levé komory jsme hodnotili dle měření z parasternální projekce a k posouzení IMT karotid jsme použili automatizované počítačové měření. Rozsah koronární aterosklerózy jsme hodnotili pomocí indexu koronární aterosklerózy dle Gensiniho.
Výsledky: Při hodnocení hmotnosti levé komory v g/m2,7 jsme zjistili, že 36,2% pacientů mělo hypertrofii levé komory na začátku a 40,9% na konci sledování (p>0,05). Pacienti s hypertrofií levé komory na začátku sledování měli vyšší index koronární aterosklerózy oproti pacientům bez hypertrofie (18,38 vs. 23,34, p<0,05). Počáteční hodnota IMT karotid byla 0,62 a na konci sledování 0,66 (p>0,05). Počáteční hodnota IMT byla také vyšší u pacientů s rozsáhlejším koronárním postižením (0,60 vs. 0,65, p>0,05).
Závěr: Pacienti s rozsáhlejším koronárním postižením mají častěji hypertrofii levé komory. Přes sekundární prevenci se hmotnost levé komory u našich pacientů dále zvyšovala. Podobný nepříznivý trend jsme pozorovali také u hodnot tloušťky komplexu IMT krčních tepen. Tyto nálezy mohou odrážet nedostatečnost současné sekundární prevence u pacientů s ischemickou chorobou srdeční.