ENDOKARDITÍDA PULMONÁLNÍ CHLOPNĚ VZNIKLÁ V SOUVISLOSTI S PRAVOSTRANNOU KATETRIZACÍ
Infekční endokarditídy(IE) pravostranných chlopní představují méně než 5% všech infekčních endokarditíd. Zpravidla postihují trikuspidální chlopeň, IE pulmonální chlopně(PV) je extrémně vzácná. Vyskytují se převážně u i.v. narkomanů nebo v souvislosti s instrumentací v pravostranných oddílech. Pravidlem je přítomnost mnohočetných plicních infiltrací embolizační etiologie.
Autoři popisují případ 64-letého muže, který byl reoperován 4 roky po plastice mitrální chlopně(MV) pro významnou reziduální regurgitaci. Pro přítomnou dysfunkci levé komory byl srdeční výdej monitorován plicnicovým S-G katetrem. Reoperace – replastika MV byla úspěšná, MV bez reziduální regurgitace, S-G katetr odstraněn 3. pooperační den, z konce katetru vykultivován Staphylococcus epidermidis. Tento nález byl považován za kontaminaci. Nemocný byl propuštěn v dobrém stavu, afebrilní 10. pooperační den.
Pro rozvoj subfebrilií po dimisi byl nemocný opakovaně léčen různými perorálními antibiotiky(ATB). Vždy došlo k recidivě subfebrilií po dobrání příslušného ATB. Po 6 týdnech léčby v hemokulturách opakovaně vykultivován Staphylococcus epidermidis. Jícnová echokardiografie odhalila vegetaci na předním cípu PV o velikosti 10 mm. Plíce na skiagramu hrudníku byla bez infiltrátů. Následná i.v. ATB léčba dle citlivosti teicoplanin+ofloxacin nevedla k úspěchu, po vysazení došlo opět k recidivě subfebrilií s pozitivními hemokulturami. Nemocný podstoupil 2. reoperaci – náhradu PV homograftem. Pooperační průběh byl bez komplikací, nemocný je v dobrém klinickém stavu 24 měsíců po 2. reoperaci.
V našem případě diagnostika IE PV byla obtížnější vzhledem k nepřítomnosti plicních embolizačních lézí.