Kardio 365 - úvodní stránka
nepřihlášen  
Change language:    

OPERACE DEKOMPENZOVANÉ KOMBINOVANÉ AORTÁLNÍ VADY S TĚŽKOU DYSFUNKCÍ OBOU KOMOR - KAZUISTIKA

P. Roučka, M. Šmíd, T. Hájek, M. Zárybnická (Plzeň)
Tématický okruh: Chlopenní vady
Typ: Poster - lékařský, XV. výroční sjezd ČKS

Kazuistika:40-ti letý muž, aktivní sportovec M.N. s anamnesticky udávanou, blíže nespecifikovanou srdeční vadou, bez dalšího sledování v dospělosti, byl přijat 12.10.2005 na naše oddělení pro recidivující oboustranné srdeční selhání s anasarkou (NYHA IV).
Echokardiograficky potvrzena významná dysfunkce obou komor (EF LKS 20-25% a PKS 20-30%) při trikuspidalizované kombinované významné aortální vadě s převahou aortální insuficience na podkladě vrozené bikuspidální chlopně. Současně diagnostikována plicní hypertenze  se systolickým tlakem v plicnici 70mmHg a trombus v hrotu LKS. Diagnóza potvrzena oboustrannou srdeční katetrizací s vyloučením koronárního postižení.  Zátěžovým vyšetřením prokázána hraniční funkční rezerva LKS se vzestupem EF LKS o 5-10%. Po kompletaci vyšetření  indikován ke kardiochirurgické operaci, která byla odložena pro komplikující bronchopneumonii. 
   13.10.2005 provedena  mechanickou náhrada aortální chlopně a plastika trikuspidální chlopně anuloplastickým ringem. Po 9-ti denním nekomplikovaném hospitalizačním pobytu s účinnou warfarinizací propuštěn do domácího ošetřování.
     Během ročního sledování došlo k úplnému vymizení kardiální symptomatologie, echokardiograficky popsána postupná normalizace systolické funkce obou komor, regrese jejich koncentrické hypertrofie a normalizace tlaku v plicním řečišti. 
    Závěr : Těžká systolická dysfunkce obou komor u kombinované aortální vady a převahou aortální insuficience představuje vysoké peri i postoperační riziko. U části pacientů přetrvává  i po úspěšné kardiochirurgické operaci ireverzibilní dysfunkce obou komor. V našem případě přinesla operace pacientovi jednoznačný profit a odvrátila transplantaci srdce, která by též mohla být zvažována jako první metoda volby.

Tato práce byla podpořena VZ UK v Praze č. MSM 0021620817, uděleným MŠMT ČR