Kardio 365 - úvodní stránka
nepřihlášen  
Change language:    

EFEKTIVITA ENDOVAZÁLNÍ EXTRAKCE STIMULAČNÍCH ELEKTROD – SROVNÁNÍ STANDARDNÍHO PŘÍSTUPU A POUŽITÍ RADIOFREKVEČNÍ ENERGIE

I. Štěpničková, E. Holá, Š. Královec (Praha)
Tématický okruh:
Typ: Poster - lékařský, XV. výroční sjezd ČKS

Úvod: Endovazální extrakce elektrod jak pro infekční tak pro neinfekční komplikace u implantátů představuje výkon, jehož riziko a úspěšnost jsou dány celou řadou faktorů ( délka od implantace, typ použité elektrody / EL/, kardiostimulační x ICD EL, známky penetrace/perforace myokardu aj.

Cíl práce: Srovnání efektivity endovazálních extrakcí s použitím standardní trakce a systému Perfekta s radiofrekvenční energií.

Metodika: 67 pacientů indikovaných ke kompletní extrakci elektrodového systému pro infekci ( celkem 92 elektrod, z toho 21 ICD, průměrná doba od implantace 51 ± 21 měsíců) bylo randomizováno na techniku extrakce s použitím trakce s fixací EL speciálním styletem v tipu EL a kombinaci fixačního styletu a uvolnění EL, resp. srůstů v jejím průběhu  za aplikace radiofrekvenční energie ( Perfekta ™, Cook )

Výsledky:

 Výsledky  Trakce  ( 48 EL)        RF energie  ( 44 EL)   p
 Kompl. extrakce                37                  43  0.01
 Ponechání tipu EL                10                    2  0.01
 Tamponáda                  2                    1   ns
 Poškození Tri chl.                 3                    0  ns

Závěr: Použití radiofrekvenční energie během endovazální extrakce KS a ICD elektrod vede k větší efektivitě a bezpečnosti výkonu, má však být prováděno ve specializovaných centrech s dostatečnými zkušenostmi, kardiochirurgickým zázemím  a možností peroperačního monitorování intrakardiální echokardiografií.