VZTAH PULSNÍHO TLAKU, NEMOCNIČNÍ MORTALITY A KARDIOVASKULÁRNÍ MORBIDITY U PACIENTŮ PŘIJÍMANÝCH NA INTERNÍ ODDĚLENÍ
Hodnota pulsního tlaku (PP) je uznávána jako rizikový faktor kardiovaskulárních chorob, a její zvýšení je indikátorem snížení poddajnosti aorty a velkých tepen a známkou aterosklerozy. Hodnota PP v sobě zahrnuje jak dopad zvýšeného systolického krevního tlaku (TKs), tak stále diskutovaný možný negativní vliv snížení diastolického tlaku (TKd). Hodnotili jsme, zda existuje vztah mezi PP a aktuálním zdravotním stavem nemocných přijímaných na interní oddělení, přítomností kardiovaskulárních onemocnění a současně hospitalizační mortalitou.
V naší práci jsme analyzovaly soubor 3 800 pacientů, hospitalizovaných na naší klinice v průběhu roku 2005, jejichž údaje byly zadány v naší databázi. Tento soubor jsme rozdělili na 10 skupin podle hodnoty PP, získané jako rozdíl TKs a TKd při přijetí pacienta, od 30 do 110 mmHg. Sledovali jsme věk, nemocniční mortalitu, výskyt závažných onemocnění , jak ischemická choroba srdeční (ICHS), hypertenze, chronické srdeční selhání (CHSS), cévní mozkové příhody(CMP), či diabetes mellitus (DM), dále parametry vypovídající o aktuální zdravotním stavu nemocného – hladinu hemoglobinu(HGB), kreatinin, hmotnost či ejekční frakci (EF).
Nejvyšší mortalita byla ve skupině s PP 40 mmHg a nižším a vyšším než 100 mmHg. Ve skupinách s hodnotou PP 40 až 110 a více s narůstajícím PP stoupá věk, klesá váha, hodnota HGB mírně klesá a kreat. stoupá. Přítomnost všech kardiovaskulárních onemocnění jednoznačně vzrůstá s hodnotou PP.
Nemocniční mortalita, a rovněž výskyt kardiovaskulárních onemocnění, měly charakter J křivky Zvýšená hodnota PP při přijetí je spojena s vyšším výskytem kardiovaskulární onemocnění, s vyšším věkem a zhoršeným aktuálním zdravotním stavem. Zvláštní pozornost zasluhuje skupina s nízkým PP – pod 40 mmHG, jejíž nemocniční mortalita i morbidita je nejvyšší a aktuální zdravotní stav nejhorší.
Podpořeno grantem IGA MZ ČR 1A 8605-5