VROZENÉ SRDEČNÍ VADY DIAGNOSTIKOVANÉ V DOSPĚLOSTI - PŘEKVAPENÍ V AMBULANCI KARDIOLOGA
Prevalence vrozených srdečních vad (VSV) se ve světové literatuře udává mezi 2 až 12 na 1000 živě narozených dětí. Prevalence VSV v České republice je udávaná 6,1 na 1000 živě narozených dětí. Rychlý rozvoj prenatální ultrazvukové diagnostiky od 80.let 20.století umožňuje velmi časnou diagnostiku vrozených vývojových vad, včetně VSV. U starší populace, u které tento prenatální skrínik možný nebyl, je ale často jedinou známkou postižení srdce VSV přítomný šelest. Pokud není pacient s takovým fyzikálním nálezem vyšetřen v kardiologické ambulanci, včetně echokardiografie, pak se taková VSV může projevit až komplikacemi v pozdnější dospělosti. Příkladem mohou být tři pacienti, kteří byli vyšetření v naší kardiologické ambulanci pro níže uvedené obtíže, u nichž byla na základě dalšího vyšetření (transthorakální a jícnová echokardiografie, MRI) odhalena jako příčina obtíží VSV.
Pacient 1 Muž, 58 let, vyšetřen pro palpitace, dle EKG holter běhy NSKT (divertikl levé komory). Pacient 2 Muž, 51 let, vyšetřen pro de novo vzniklé srdeční selhání. (kombinovaná VSV hemodyn. významný defekt septa komor s středně těžkou smíšenou plicní hypertenzí, aortální regurgitace 3-4+ s mírnou dilatací bulbu na bikuspidální chlopni, význ. trikuspidální reg.).
Pacient 3 Žena, 34let, vyšetřena pro hlučný šelest, anamnézu srdečního selhání během těhotenství.( subaortální stenóza v podobě rimu čnějícího do nitra LVOT).