Cardio 365 - introductory page
not logged  
Change language:    

PACIENT S VROZENOU SRDEČNÍ VADOU A OBEZITOU – KOMPLEXNÍ MEZIOBOROVÁ SPOLUPRÁCE V PRAXI

V. Tuka, J. Popelová, A. Sadílková, R. Hvižď, D. Hillayová, M. Matoulek (Praha)
Topic: Congenital disorders
Type: Presentation - doctors, 23th CSC Annual Congress

Úvod: S pokroky v léčbě vrozených srdečních vad (VSV) se mnoho pacientů dožívá dospělého věku. Pacienti s VSV v dospělosti jsou často zatížení krom vlastní VSV také rizikovými faktory aterosklerózy, z nichž velmi významný je nedostatek pohybu, který jim byl v dětství „z opatrnosti“ často zakazován, a obezita. Při progresi VSV, např. zhoršování systolické funkce systémové pravé komory u pacientů po Mustardově operaci, je intenzivnější pohybová aktivita kontraindikována, což staví pacienty do začarovaného kruhu, např. co se týče redukce hmotnosti. 
Soubor a metodika: V předkládané kazuistice ukazujeme na příkladu 41-letého pacienta po Mustardově korekci transpozice velkých tepen pozitivní vliv mezioborového přístupu k obéznímu pacientovi s VSV. Na péči o pacienta se podílem tým složený z kardiologa- specialisty na VSV, tělovýchovný lékař, obezitolog, břišní chirurg, nutriční terapeut, klinický psycholog a fyzioterapeut.
Výsledky: Do komplexní péče byl pacient přijat v lednu 2014. Vstupně při hmotnosti 106 kg proběhlo zátěžové vyšetření do vita maxima (VO2peak 24,5ml/min, trvání zátěže 9:00min, hmotnost 106kg).  Po konzervativní přípravě proběhla dne 23.6.2014 laparoskopická fundoplikace (hmotnost 101kg). Rok po zahájení komplexní intervence jsme zopakovali zátěžové vyšetření stejným protokolem (VO2peak 29,7ml/min, trvání zátěže 9:54min, hmotnost 86kg).
Závěr: Komplexní multioborový přístup k obézním pacientovi s VSV vedl nejen k poklesu hmotnosti, ale i k výraznému zvýšení funkční zdatnosti, která představuje významný prognostický faktor.