Kardio 365 - úvodní stránka
nepřihlášen  
Change language:    

OCT ANALÝZA INTIMÁLNÍ HYPERPLÁZIE RADIÁLNÍ TEPNY PO PCI – PILOTNÍ DATA

J. Kaňovský, T. Nováková, L. Přívarová, R. Miklík, M. Poloczek, O. Boček, P. Jeřábek, J. Špinar, P. Kala (Brno)
Tématický okruh: Intervenční kardiologie
Typ: Ústní sdělení - lékařské, XXIII. výroční sjezd ČKS

Úvod: Transradiální přístup (TRA) je u perkutánních koronárních intervencí preferován ve velké části katetrizačních center v Evropě. TRA je ceněn především pro nízký výskyt jak komplikací v místě vpichu, tak manifestního poranění radiální arterie (RA). Rozsah subklinického poškození RA zůstává nejasný. Optická koherenční tomografie (OCT) je intravaskulární zobrazovací metodou s nejvyšším dostupným rozlišením ke zhodnocení morfologie RA až na úrovni jednotlivých vrstev cévní stěny.

Soubor pacientů a metodika: 50 konsekutivních pacientů s diagnózou akutního infarktu myokardu bez ST elevací (nSTEMI), indikovaných k první katetrizaci v životě, kteří byli během výkonu indikováni k PCI. Před ukončením výkonu byla provedena OCT RA, zahrnující cévu proximálně od místa vpichu na předloktí v délce 53mm. Po 9 měsících byla provedena další OCT RA ke zhodnocení a porovnání tloušťky intimální vrstvy arteriální stěny. Projekt byl schválen etickou komisí. Každý pacient podepsal informovaný souhlas s projektem.

Výsledky: Z 50 záznamů bylo 48 hodnotitelné technické kvality. Průměrná intimální tloušťka byla 0.069±0.013mm při první katetrizaci a 0.083±0.015mm při OCT po 9 měsících (p=0,001). Průměrná plocha tepny byla 7.25±1.89mm při vstupním OCT a 6.41±1.97mm po 9 měsících (p=NS). (Obr.1)

Závěr: Transradiální PCI je v současnosti považována za velmi bezpečný výkon. Již po jedné katetrizaci je však možné najít signifikantní změny struktury cévní stěny, obzvláště v zóně intimální vrstvy. Data ukazují na progresivně se rozvíjející intimální hyperplázii RA během relativně krátké doby sledování. Tento vývoj může být důsledkem vícečetných mikrotraumat endotelu během iniciální PCI. Klinický význam tohoto fenoménu by měl objasněn v dalším sledování, ev. analýzou většího souboru pacientů.

Podpořeno grantem IGA MZ ČR NT/13830-4.