MÍŠNÍ STIMULACE V LÉČBĚ CHRONICKÉHO SRDEČNÍHO SELHÁNÍ (FINÁLNÍ VÝSLEDKY STUDIE DEFEAT-HF) A ZKUŠENOSTI Z JEDNOHO CENTRA
Úvod: Míšní stimulace by mohla představovat nový směr v ovlivnění progrese chronického srdečního selhání (CHSS) u pacientů, kteří nejsou indikováni k CRT a jsou symptomatičtí přes maximalizovanou farmakoterapii. Principem míšní stimulace je ovlivnění vegetativního nervového systému na podkladě inhibice sympatiku a aktivace parasympatiku.
Soubor a metodika: Studie DEFEAT-HF se zabývá vlivem míšní stimulace na CHSS. Do studie byli zařazeni pacienti s EFLK pod 35%, NYHA III, s QRS pod 120ms, indikovaní k implantaci ICD. Studie probíhala v centrech po celém světě od března 2010 do září 2014 – celkem bylo zařazeno 81 pacientů, z nichž úspěšně randomizováno bylo 66 (z nichž třetina byla na našem pracovišti), kterým byl implantován míšní stimulátor firmy Medtronic s oktapolární elektrodou s proximálním pólem v oblasti Th4. Následně byl soubor rozdělen na terapeutickou a kontrolní větev.
Výsledky: Na našem pracovišti bylo implantováno 22 pacientů (18 mužů a 4 ženy). Průměrná vstupní EFLK našich pacientů byla 28% (20-35%), EDD LK 63mm (55-80mm), medián NT-proBNP byl 265ng/l (14-2455ng/l). V našem příspěvku budeme hodnotit účinnost míšní stimulace na náš soubor pacientů. Nicméně výsledky studie celosvětově nepotvrdily hypotézu, že míšní stimulace nastavená na 90% tolerovaného prahu, má statisticky významný klinický benefit u pacientů s CHSS.
Závěr: Výsledky studie jistě nemusí zavrhnout celou hypotézu o pozitivních účincích míšní stimulace, je však nutné se dále zabývat případnou úpravu některých kritérií stimulace nebo výběrem v hodných pacientů pro tuto léčbu.