Cardio 365 - introductory page
not logged  
Change language:    

POROVNÁNÍ ZASTOUPENÍ PROTEINŮ V LIDSKÉ PLASMĚ U PACIENTŮ S HYPERTROFICKOU KARDIOMYOPATIÍ A DALŠÍMI KARDIOVASKULÁRNÍMI ONEMOCNĚNÍMI PROSTŘEDNICTVÍM ITRAQ ANALÝZY

H. Řehulková, A. Myslivcová Fučíková, L. Horáková, P. Řehulka, V. Řeháček, R. Pudil, J. Stulík (Hradec Králové)
Topic: Myocardial and pericardial diseases
Type: Poster - doctors, 23th CSC Annual Congress

Hypertrofická kardiomyopatie (HK) je dědičné kardiovaskulární onemocnění postihující myokard (jinak nevysvětlená hypertrofie levé komory). Jedná se o časté onemocnění spojené se zvýšeným rizikem náhlého úmrtí a to zejména u mladých jedinců. Ačkoliv byla etiologie HK v minulosti široce studována, přesný mechanismus patogeneze zůstává stále nezjištěn. Identifikace vhodné kombinace proteinových markerů by v současné době významně pomohla při diagnostice tohoto onemocnění a tím by snížila rizika spojená s tímto onemocněním.

V této studii byla použita kvantifikační proteomická technika – iTRAQ, která je založená na chemickém značení kvantifikovaných peptidů stabilními izotopy. Pro kvantifikační analýzu byly použity proteiny imumodepletované plasmy odebrané jak od pacientů s HK, tak také od lidí z několika kontrolních srovnávacích skupin (zdraví dárci, aortální stenóza, dilatační kardiomyopatie, arteriální hypertenze a ischemická choroba srdeční). Analýza je založena na simultánní kvantifikaci proteinů přítomných v lidské plasmě a sledování změn v jejich zastoupení ovlivněné daným onemocněním.

Cílem této práce bylo identifikovat skupinu proteinů, jež vykazují odchylky v zastoupení v jednotlivých skupinách a jež by pak mohly sloužit jako potenciální markery HK. Tyto proteiny budou dále analyzovány s využitím bioinformatických nástrojů. Vybrané proteiny, které zároveň vykazují statisticky významně rozdílné zastoupení mezi skupinou pacientů a kontrolní skupinou budou zařazeny mezi potenciální kandidáty k validační analýze zahrnující cílenou hmotnostně-spektrometrickou analýzu.


Finanční podpora

Tato práce byla podpořena grantem č. NT/13721 Interní grantové agentury Ministerstva zdravotnictví České republiky.