MYKOTICKÉ ANEURYSMA
Úvod: Mykotické aneurysma (MA), je výduť tepny v důsledku zeslabení její stěny vznikající embolizací drobných částí různých vegetací do vasa vasorum nebo přímým přestupem infekce do stěny tepny z jejího lumina. ). Probíhá pod obrazem akutní sepse . Nejčastějším etiologickým agens je Stafylococcus Aureus (SA). Často vzniká jako komplikace infekční endokarditidy. Většina MA je klinicky němých, komplikací ale může být ruptura, které se může objevit i dlouhou dobu po dokončení antibiotické léčby. Léčba je antibiotická intravenózními baktericidními ATB zpravidla po dobu 4-6 týdnů , nejlépe na základě pozitivních výsledků hemokultur (HK).
Kasuistika: 71letá pacientka hospitalizována na infekčním oddělení pro sepsi, atypické bolesti za sternem, hubnutí. V laboratoři elevace zánětlivých parametrů, v HK opakovaně SA, ostatní vyšetření bez patologie. Při pátrání po zdroji infekce provedena CT angiografie, kde prokázáno aneurysma oblouku aorty vzhledu MA ( v horním mediastinu vlevo dutinový útvar vel. 53 x 35 mm navazující na dutinu 18 x 28 mm v aortopulmonálním okénku, komunikující s hrudní aortou 9 mm krčkem na úrovni odstupu levé a. subclavia). Zahájena i.v. ATB léčba Prostaphilinem. Kontrolní CT s progresí. Pacientka přeložena na naši kliniku. Echo nález potvrzuje suspekci, jinak bez patologie. Ponechána stávající ATB terapie po dobu 60. dní, dále pokles zánětlivých parametrů, kontrolní HK negativní. Po kompletním kardiologickém vyšetření byla pacientka indikována k náhradě ascendentní aorty. Peroperační biopsie potvrdila pseudoaneurysma stěny aorty, ložiska granulomatózní zánětlivé reakce, kultivace negativní. Postupná rehabilitace a překlad dle spádu.
Závěr: Terapie MA je obtížná, po intenzivní ATB terapii je indikována chirurgická resekce a rekonstrukce infikované části aorty. Bez léčby je onemocnění fatální.