Kardio 365 - úvodní stránka
nepřihlášen  
Change language:    

ANALÝZA 4D STRAINŮ U PACIENTŮ PŘED A PO RESYNCHRONIZAČNÍ TERAPII

D. Šipula, M. Kozák, M. Homza (Ostrava, Brno)
Tématický okruh: Srdeční selhání, transplantace, oběhové podpory
Typ: Poster - lékařský, XXIII. výroční sjezd ČKS

Cíl: Zhodnocení role parametrů 4D strainů v optimalizaci přístrojů pro srdeční resynchronizační terapii.

 

Úvod:  Resynchronizační  terapie vede ke zlepšení  klinického stavu  asi u 2/3 indikovaných pacientů.  V naší práci jsme sledovali pomocí 4D echokardiografie změnu hodnot strainů před a po implantaci biventrikulární kardiostimulace (BiV)ve skupině responderů i non-responderů a srovnávali s ejekční frakcí levé komory srdeční (EF LK). Strain představuje myokardiální deformaci levé komory jako spojení tkáňového doppleru a speckle trackingu (spojení radiální a cirkumferenční deformace s torzí).

 

Metodika + soubor:  Vyšetřeno bylo 55 pacientů. Z toho 37 mužů a 8 žen, průměrný věk osob činil 68 let. Průměrná vstupní EF LK byla 24%. Vyšetření bylo prováděno před a po 3 a 6 měsících od implantace BiV, během této doby 2 pacienti zemřeli a dalších 7 z důvodů špatné vyšetřitelnosti nebo nespolupráce byli vyřazeni. Hodnoceno bylo 46 pacientů, z toho bylo 22 (48%) s ICHS  po infarktu myokardu ( 11 responderů a 11 non-responderů) a 24 (52%) s dilatovanou kardiomyopatií (DKMP - 19 responderů a 5 non-respoderů). K hodnocení  jsme užili globální area strain vycházející z longitudinálního a cirkumferenčního strainu.  Ve skupině pacientů s ICHS bylo 50% responderů i non-responderů.  U pacientů s DKMP bylo 79% responderů a 21% non-responderů. Respondeři celkem představovali 65% hodnocených pacientů.

Výsledky:

                                              respondeři                        non-respondeři
                                         před          po 6M               před              po 6M
ICHS

Area strain                         -10%         -19%                -14%             -13%
EF LK                                 24%          36%                 28%              30%

DKMP

Area strain                        -10%           -20%                 -10%            -10%
EF LK                                18%           35%                  27%             29%


Závěr: Hodnoty zlepšení strainů dobře korelovaly s hodnotami EF LK i klinickým zlepšením dle třídy NYHA. Předpokládáme další využití tohoto parametru k optimalizaci přístrojů pro srdeční resynchronizační terapii.