IMPLANTACE SYSTÉMU IASD II V RÁMCI LÉČBY SRDEČNÍHO SELHÁNÍ Z POHLEDU SESTRY NA KATETRIZAČNÍM SÁLE
Novou experimentální metodou pro léčbu srdečního selhání se zachovalou srdeční frakcí levé komory je vytvoření komunikace mezi levou a pravou síní s cílem snížit tlak v levé síni. Tato metoda se provádí od roku 2013 na
Katetrizačním sále NNH.
Cílem je ukázat práci sestry na katetrizačním sále během kvalifikačního procesu - zátěžové srdeční katetrizace a následně provední výkonu - zavedení implantátu.
Hlavními kritérii pro zařazení do studie je srdeční selhání s pokročilou symptomatologií nebo opakovanými hospitalizacemi pro srdeční selhání při zachovalé EF LK 45%, kteří mají dilataci levé síně a echokardiografické parametry diastolické dysfunkce LK. Hlavními vylučovacími kritérii jsou dysfunkce pravé komory, významná plicní hypertenze a riziko tromboembolických příhod.
Primárně procháhí pacienti kvalifikačními vyšetřeními. Stěžejním vyšetřením je pravostranná srdeční katetrizace, během které se provádí měření tlaků v srdečních oddlílech a srdečního výdeje. V průběhu katetrizace podstupuje pacient zátěžové vyšetření, ke kterému se používá speciální kolo upevněné na rentgenovém stole.
Vlastní výkon se provádí zavedením implantátu přes zaváděcí katétr do levé a pravé srdeční síně. Implantát se ze zaváděcího katétru uvolní a umistí taky, aby ležel napříč síňovým septem. Pro kontrolu se provede rentgenové a echokardiografické vyšetření srdce a zopakuje se katetrizační vyšetření.
V naší nemocnici bylo v období 6.4.2013 - 31.12.2014 provedeno 8 výkonů touto metodou. Celkově došlo ke zlepšení kvality života pacientů.
Systém IASD II společnosti DC Devices představuje perspektivní metodu při léčbě pacientů se srdečním selháním se zachovalou ejekční frakcí.