Kardio 365 - úvodní stránka
nepřihlášen  
Change language:    

TERAPIE REFRAKTERNÍ ANGINY PECTORIS

M. Dobiáš, R. Demeš, M. Semrád, J. Fricová, M. Buncová, M. Stříteský (Praha)
Tématický okruh: Varia
Typ: Poster - lékařský, XVI. výroční sjezd ČKS

Úvod:  Refrakterní angina pectoris je definována jako přetrvávající angina pectoris (AP) navzdory maximální farmakoterapii při vyčerpání možností intervenční terapie či chirurgické revaskularizace myokardu. V současné době patří v ČR mezi léčebné alternativy zejména neuromodulační techniky a videotorakoskopická sympatektomie (VTSY).
Cíl: Dokumentovat zlepšení kvality života při ambulantní kontrole za 24 měsíců po VTSY na základě hodnocení anginózních obtíží a vizuální analogové škály dle pacienta. Dále snaha o objektivizaci efektu sympatektomie provedením I-123 MIBG myokardu (scintigrafie myokardu pomocí metaiodinebenzylguanidinu - analog noradrenalinu).
Metodika: V období 1998 do 2005 byla VTSY provedena u 15 pacientů průměrného věku 64 let (52-84) s AP IV dle CCS refrakterní na standardní terapii. Ve 14 případech byla indikací pokročilá ICHS, v jednom případě vasospatická AP. Pokud anatomické poměry dovolily, byla provedena oboustranná sympatektomie v rozsahu Th2-5. V rámci předoperačního komplexního vyšetření provádíme ve snaze o objektivizaci sympatektomie také I-123 MIBG myokardu s pooperační kontrolou za 1-2 měsíce (soubor pěti nemocných).
Výsledky: Průměrná doba hospitalizace byla 4,9 dne (4-10), žádny pacient nezemřel. Při ambulantní kontrole za 24 měsíců poklesla průměrně VAS z 10 na 4,6. Při objektivizaci morfologického efektu sympatektomie na základě I-123 MIBG myokardu se na menším souboru nemocných ukazuje pooperační snížené vychytávání MIBG myokardem oproti předoperačnímu nálezu jako potvrzení efektu sympatektomie.
Závěr: VTSY jako jedna z metod řešení refrakterní AP zlepšuje u indikovaných pacientů kvalitu života po 24 měsících od provedené sympatektomie. Na menším souboru nemocných jsme objektivizovali příznivý efekt sympatektomie pomocí MIBG myokardu.
*Podpořeno grantem GAČR č.305/08/1164.