VLIV GENOVÝCH POLYMORFIZMŮ PRO SYNTÁZU OXIDU DUSNATÉHO NA ROZVOJ KORONÁRNÍ NEMOCI SRDEČNÍHO ŠTĚPU
Úvod: Koronární nemoc srdečního štěpu ( KNSŠ ) představuje jednu z nejzávažnějších komplikací transplantace srdce ( TxS ). Za základní patofyziologický moment v rozvoji KNSŠ je považována indukce endotheliální dysfunkce způsobená řadou faktorů jak imunologické, tak neimunologické povahy. Procesy na úrovni cévní stěny jsou ovlivňovány řadou mechanizmů, mezi nimiž hraje oxid dusnatý ( NO ) významnou protektivní úlohu. Aktivita a dostupnost endoteliální formy syntázy oxidu dusnatého ( eNOS ), enzymu produkujícího NO, je ovlivňována existujícími genovými polymorfizmy pro uvedený enzym.
Cíle: Posoudit vliv genových polymorfizmů pro syntázu oxidu dusnatého na rozvoj KNSŠ.
Studijní populace a metody: Studijní populace byla tvořena 49 příjemci TxS ( 10 žen, 39 mužů, průměrný věk 49 ± 11.2 let ), u nichž bylo v jednom roce od TxS provedeno intravaskularání ultrazvukové vyšetření věnčitých tepen srdečního štěpu. Současně u jejich korespondujících dárců byla provedena genotypyzace eNOS v následujících oblastech: intron 4, T-785C, G-894T.
Výsledky a závěr: Nepodařilo se nám prokázat žádnou korelaci mezi jednotlivými genovými polymorfizmy pro eNOS ( 4-intron: p=0.098, G-894T: p=0.16, T-785C: p=0.85 ) a přítomností v jednom roce po TxS intravaskulárním ultrazvukem prokázanou KNSŠ. Žádný ze studovaných genových polymorfizmů pro eNOS nebyl tak shledán významným rizikovým faktorem pro rozvoj KNSŠ v jednom roce od TxS.
Podpořeno grantem uděleným Českou kardiologickou společností v r. 2005