CHRONICKÁ INFEKČNÍ ENDOKARDITIDA PŘI ZANEDBANÉM INFEKČNÍM FOKUSU V DENTÁLNÍ OBLASTI
67letý muž s koncentrickou hypertrofií levé komory, po náhradě aortální a mitrální chlopně bioprotézami pro významnou kombinovanou aortální vadu a mitrální insuficienci a po myektomii interventrikulárního septa v srpnu 2006. Po operaci klinický stav pacienta stabilní. V prosinci roku 2006 byl hospitalizován na spádovém interním oddělení pro infekční endokarditidu, hemokultury pozitivní (Streptococcus salivaris). Pacient byl léčen antibiotiky. V dalším průběhu pacient byl zcela bez potíží až do října 2007, kdy byl přijat na naše pracoviště po další epizodě febrilního stavu s podezřením na recidivu infekční endokarditidy.
Objektivní nález při přijetí vykazoval systolický a diastolický šelest nad aortou a třísky na dvou prstech levé horní končetiny. Krevní testy prokázaly elevaci zánětlivých parametrů. Hemokultury opakovaně pozitivní (Streptococcus bovis). Echokardiograficky popsány morfologické změny na obou chlopenních náhradách. Byla potvrzena diagnosa infekční endokarditidy. Infekční fokus byl nalezen v dentální oblasti. Za hospitalizace byl ošetřen. Zároveň byla zavedena antibiotická léčba dle citlivosti (Penicilin, Gentamycin). Během léčby došlo postupně k úpravě laboratorních známek zánětu, kontrolní hemokultury opakovaně negativní, echokardiografický nález se neměnil. Pacient byl indikován k reoperaci - náhradě aortální a mitrální chlopně. Operace a další pooperační průběh byl již zcela bez komplikací. Pacient rehabilitován a propuštěn do ambulantní péče.
Je velmi pravděpodobné, že infekční fokus v dentální oblasti byl zdrojem infekce již při první atace infekční endokarditidy. Naše sdělení potvrzuje významnost důsledného pátrání po infekčním fokusu a jeho následné sanaci nejenom před, ale i po provedeném kardiochirurgickém výkonu s implantací chlopenní náhrady.
Naše sdělení je doplněno obrazovou dokumentací.