ENDOKARDITIDY PRAVÉHO SRDCE, PĚTILETÉ SLEDOVÁNÍ
Úvod: Pravostranná endokarditida se vyskytuje převážně u intravenosních toxikomanů. U ostatních pacientů je vzácná. Výskyt se liší dle socioekonomických podmínek a prevalenci toxikomanů v dané oblasti a způsobu aplikace intravenosních drog.
Metodika: Na základě retrospektivních dat pětiletého sledování endokarditid v Masarykově nemocnici byl zhodnocen soubor pacientů s endokarditidou v pravostranných srdečních oddílech.
Výsledky:
Během 5 let byla diagnostikována u 22 pacientů, většinou s vegetacemi na trikuspidální chlopni, u toxikomanů s aplikací drog intravenosně, u jedné pacientky se subaortálním komorovým defektem a čtyř pacientů na kardiostimulačních elektrodách.
Diagnostika endokarditidy u toxikomanů nebyla obtížná. Septický průběh s anamnézou intravenosní aplikace drog indikuje echokardiografické vyšetření. U všech pacientů byly přítomny velké vegetace patrné již při echokardiografickém vyšetření z prekordia, s trikuspidální insuficiencí. V čtyřech případech s těžkou destrukcí trikuspidální chlopně, indikované k paliativnímu kardiochirurgickému řešení. Jako etiologické agens byl v hemokulturách identifikován stafylokokus aureus. Vzácně jsme diagnostikovali pravostrannou endokarditidu u pacientů s vrozenými srdečními vadami. U jedné pacientky s komorovým defektem byla diagnostikována ale až po několika týdnech vleklých teplot a opakovaném vyšetření a léčení ATB pro recidivující bronchopneumonie.
Závěr: Výskyt pravostranné endokarditidy je poměrně vzácný, léčba je ale dlouhodobá s
několikatýdenní aplikací kombinované terapie antibiotiky. Nejčastěji se vyskytuje u pacientů
toxikomanů. Zhodnocení dat ukázalo, že v posledních dvou letech došlo k nápadnému vzestupu výskytu pravostranné endokarditidy se závažným klinickým průběhem u toxikomanů po intravenosní aplikaci dávky připravené z tablet subutexu.