SLEDOVÁNÍ PACIENTŮ PO UZÁVĚRU PATENT FORAMEN OVALE (PFO) AMPLATZEROVÝM OKLUDÉREM
Cíl: Zjistit efektivitu uzávěru pacientů s PFO v krátkodobém až střednědobém sledování.
Soubor a metodika: Od r.2003 do konce r.2007 bylo v kardiocentru v Podlesí v Třinci indikováno 82 pacientů k uzávěru PFO. Osm z tohoto souboru pro migrénu s aurou. Zjišťovali jsme 1)způsob echokardiografického monitoringu během uzávěru. V období po výkonu a dále v ambulantní péči jsme sledovali 2)subjektivní a 3)objektivní potíže. Ze subjektivních potíží bolesti hlavy a jejich vývoj, palpitace a celkové zhodnocení kvality života. Z objektivních potíží komplikace přímo související s výkonem, recidivy trombembolických příhod.
Výsledky: Intervenční postup byl monitorován echokardiograficky v 55% TTE, 20%TEE, 1,2% ICE a ve 24% jsme echokardiografický monitoring neprováděli. Z komplikací se vyskytly jedenkrát mírná alergická reakce u pacientky s polyvalentní alergií, jedenkrát hematom v třísle s bolestmi dolní končetiny (2.4%). Zlepšení bolestí hlavy uvedlo celkem 13% pacientů. Ve skupině pacientů s migrénou udalo výrazné zlepšení 62 %. Palpitace související s výkonem uvádělo 18% pacientů.Celkové zlepšení svého zdravotního stavu uvedlo 55% , nezměněn 39% a zhoršení udalo 6% pacientů.Recidiva CMP se objevila u dvou nemocných tj.2.4%.Oba tito pacienti měli Amplatzerův okludér funkční.Měli normální nález na karotických tepnách.Sinusový rytmus.Medikace byla správná.
Závěr: Uvedená data jsou v souladu s literárními údaji a podporují taktiku intervenčního uzávěru u pacientů s PFO při sekundární prevenci embolizační CMP a migrenózní bolesti hlavy. Výkon přináší minimální množství většinou zvládnutelných komplikací.