Cardio 365 - introductory page
not logged  
Change language:    

KRÁTKODOBÝ EFEKT KARDIOVASKULÁRNÍ REHABILITACE NA PARAMETRY KREVNÍHO TLAKU

A. Havelková, J. Siegelová, B. Fišer, L. Mífková, V. Chludilová, P. Vank, M. Pohanka, G. Cornélissen, F. Halberg (Brno, Minnesota, United States)
Topic: Cardiac rehabilitation
Type: Poster - doctors, 16th CSC Annual Congress

     Pohybová léčba, především vytrvalostního charakteru, má pozitivní efekt na pokles systolického i diastolického krevního tlaku u pacientů s hypertenzí.
     Cílem této studie bylo pomocí 7–denního monitorování krevního tlaku sledovat individuální vliv kombinovaného aerobně–silového tréninku trvajícího 60 minut na hodnoty systolického a diastolického krevního tlaku. Vzájemně byly porovnávány intervaly 0 – 24 a 25 – 48 hodin po zátěži.
     Sledovaný soubor tvořilo 11 mužů a 4 ženy po infarktu myokardu nebo s hypertenzí. Pacienti absolvovali na Klinice funkční diagnostiky a rehabilitace Fakultní nemocnice u sv. Anny řízený ambulantní rehabilitační program s frekvencí dvakrát až třikrát týdně. Kardiovaskulární kombinovaný trénink probíhal v různou denní dobu. K 7–dennímu ambulantnímu monitorování krevního tlaku byl použit přístroj TM – 2421 AD na principu oscilometrické analýzy.
     U 75 % sledovaných osob byla zjištěna smíšená reakce krevního tlaku na zátěž aerobně – silového charakteru. V následujících 24 hodinách po tréninku došlo střídavě k poklesu nebo ke zvýšení krevního tlaku ve srovnání s intervalem 25 – 48 hodin po ukončení cvičení. Ani u žen nebyly prokázány jednoznačné trendy snižování krevního tlaku. Tato vysoká individuální variabilita překryla závislost hodnot krevního tlaku na době kardiovaskulární rehabilitace.
     Z výsledků vyplývá, že pro přesnější stanovení reakce krevního tlaku na pohybovou aktivitu je nezbytné opakované minimálně 7–denní monitorování většího počtu pacientů.
Podporováno MSM0021622402