LOKÁLNÍ KOMPLIKACE PCI PŘI POUŽITÍ CLOSING DEVICE ANGIO-SEAL VIP
Cíl: Zjistit výskyt lokálních komplikací u pacientů léčených PCI, u kterých bylo místo vpichu uzavřeno systémem Angio-Seal VIP (AS)
Soubor a metodika: Retrospektivní analýza všech pacientů, u kterých bylo místo vpichu do femorální tepny uzavřeno AS, od zahájení používání této metodiky na našem pracovišti v dubnu 2007. AS byl implantován dle zvážení katetrizujícího lékaře. Všem pacientům byla bezprostředně před implantací AS provedena angiografie femorální tepny. U všech pacientů s podezřením na lokální komplikaci bylo provedeno ultrazvukové vyšetření místa vpichu.
Výsledky: Od 1.4.2007 do 31.12.2007 bylo na našem pracovišti provedeno 745 PTCA, z toho 493 radiálním přístupem, 251 femorálním přístupem a 1 axillárním přístupem. AS byl implantován u 133 pacientů, tj. u 53% pacientů revaskularizovaných femorálním přístupem, celkem bylo implantováno 134 kusů AS. Z těchto 133 pacientů bylo 106 pacientů přijato pro akutní koronární syndrom, 68 bylo přijato s elevacemi ST-úseků. 18x byl implantován AS o průměru 8F, 116x o průměru 6F.
Lokální komplikace se vyskytly u 4 pacientů, tj. 3%. Vždy se jednalo o pseudoaneurysma,
3x bylo řešeno kompresí pod USG kontrolou, 1x byla podána injekce trombinu, ani v jednom případě nebylo nutné chirurgické ošetření. Nevyskytlo se krvácení vyžadující krevní transfusi či krvácení s poklesem hemoglobinemie o více, než 20 g/l. Nevyskytla se trombotická ani infekční komplikace v místě vpichu.
Závěr: Implantace closing device Angio-Seal VIP u pacientů léčených PCI představuje snadný, rychlý, bezpečný a pro pacienta pohodlný způsob uzávěru vpichu do arteria femoralis.
Podpořeno Kardiovaskulárním VZ UK č. MSM 0021620817 „Invazivní přístupy k záchraně
a regeneraci myokardu“