PERKUTÁNNÍ LVAD – JAKO PODPORA KATETRIZAČNÍ ABLACE HEMODYNAMICKY NESTABILNÍCH KOMOROVÝCH TACHYARYTMIÍ
Úvod: Elektroanatomické mapování jako základ substrátově navigované katetrizační ablace komorových tachyarytmií (KTA) tj. provedená během sinusové rytmu u nemocných s omezenou systolickou funkcí levé komory srdeční je v současné době již akceptovanou metodou umožňující eliminovat výskyt KTA. Nicméně v určitých případech je potřeba použití mechanických podpor oběhu, aby i velmi rychlé KT bylo možné mapovat.
Cíl: Použití pVAD systémů jako mechanické podpory mapování hemodynamicky nestabilních KTA – systém Tandem Heart a systém Levitronics.
Metoda a soubor nemocných: Tandem Heart™ (T.H.) je perkutánně zaváděná mechanická podpora LK (pVAD) využívající kontinuální průtok – centrifugální parakorporálně umístěná punpa – s kanylou nasávající krev z levé síně, přes punpu, která ji vhání zpět do ilické tepny.
Systém jsme využili k podpoře mapování a ablace u 7 nemocných (všichni muži) s komorovou tachykardií (6x) a u jednoho nemocného s komorovou fibrilací na podkladě ischemizace purkyňova systému. Výsledky: U většiny nemocných jsme využili endokardiální i epikardiální mapování, ve dvou případech i s podporou magnetické navigace katetru.Průměrná hodnota EF LK 19,6±7,2%, u 4 všch nemocných byla indikací arytmická bouře, ve čtyřech případech pak incessantní KTA. Průměrná doba výkonu 7,2 hodin, Ć počet KT 3 (2-9), průměrná hodnota délky cyklu KT byla 278 ms (228 – 520 ms). Kompletní eliminace se zdařila u 5 nemconých, ve dvou případech měli nemocní i nadále evidenci občasných epizod KT. Průměrná doba KTA probíhající během zákorku s podporou pVAD byl 62 minut!
Závěr: pVAD T.H. je velmi efektivním systémem mechanické podpory, ktrou je možné zavést bez větších komplikací s dostatečně velkým objemem přečerpané krve umožňující provádět katetrizační ablaci KTA i u velmi kompromitovaných nemocných.