DLOUHODOBÝ EFEKT ABLAČNÍ LÉČBY FIBRILACE SÍNÍ OVĚŘENÝ KONTINUÁLNÍ MONITORACÍ EKG IMPLANTABILNÍM ZÁZNAMNÍKEM REVEAL XT
Úvod: Nemocní s fibrilací síní (FiS) jsou v současné době stále více indikováni k intervenčním zákrokům (katetrizačním nebo chirurgickým) s možností aplikace různých typů energie (radiofrekvence, kryotermie, laser, ulrazvuk či mikrovlny). Je stále obtížné hodnotit dlouhodobý efekt léčby.
Cíl: U nemocných isnikovaných k intervenční léčbě FiS (katetrizační ablace, chirurgický MAZE) jsme hodnotili záznamy podkožního monitoru REVEAL XT.
Metoda:
Před ablačním zákrokem byla nemocnému provedena implantace podkožního monitoru Reveal XT (Medtronic Inc.) s otestováním snímané amplitudy elektrického signálu a programováním způsobu nahrávání (možnost automatické detekce s epizodami aktivovanými nemocným). Takto jsme postupovali u 50 nemocných indikovaných ke katerizační ablaci, klasické a minimálně invazivní MAZE proceduře. Nemocní byli souběžně sledováni v arytmologické ambulanci, záznamy byly snímány běžným programerem.
Výsledky:
Záznamy z monitoru byly pořizovány poměrně frekventně tak, aby byla dostupná většina automaticky detekovaných epizod fibrilace síní. Záznamy byly hodnoceny u všech 50 nemocných v průběhu jednoho roku. Zjistili jsme nejméně u 40% záznamů vysoké procento detekovaných artefaktů, které byly falešně vyhodnoceny jako epizody FiS. Šlo o rušení myopotenciály z pektorálního svalu. Cca 20% záznmů obsahovalo epizody, kdy došlo ke skokovitému snížení amplitudy EKG signálu z čehož řada epizod byla vyhodnocena jako asystolie. U nemocných s nakumulovaným množstvím epizod ( zvláště u případů svalové interference), nebyly k dispozici vlastní záznamy EKG signálu, a tak nešlo blíže epizodu ověřit.
Závěr:
Jde o první větší soubor nemocných s fobrilací síní, kde bylo možné ověřit efekt terapie kontinuální monitorací EKG. Podkožní monitorace je však zatížena celou řadou chybných interpretací, a tak je nezbytné tuto slibnou metodu ještě dále zdokonalovat.