TROMBOLÝZA U SUBMASIVNÍ PLICNÍ EMBOLIE. KDY A PROČ ?
Úvod: Akutní plicní embolie (PE) je závažné onemocnění s velmi širokým spektrem klinických stavů se značně odlišnou prognózou. Zatímco nemocní s masivní PE profitují z podání systémové trombolytické léčby (TL), u pacientů s malou PE nad přínosem převažuje riziko krvácivých komplikací. Efektivita a indikace TL léčby u široké skupiny nemocných se submasivní PE však není jasná a rozhodnutí o jejím podání je ponecháno z velké části na úvaze ošetřujícího lékaře.
Soubor a metodika: Autoři prezentují soubor 104 konsekutivních nemocných s verifikovanou akutní submasivní plicní embolií hospitalizovaných v období leden 2003 až říjen 2008 na II.interní klinice VFN se zaměřením na podání systémové TL, její efektivitu a bezpečnost.
Výsledky: Ze souboru celkem 209 konsekutivních nemocných s verifikovanou a symptomatickou akutní PE bylo celkem 93(47%) klasifikováno ve smyslu platných doporučení ČKS jako submasivní PE. Z těchto 93 nemocných bylo celkem 40(43%) léčeno systémovou TL a to v 6 případech (15%) streptokinázou a v 35 případech (85%) actilýzou (z toho jedenkrát jako rescue TL pro neúspěch léčby streptokinázou). Krvácivé komplikace byly zaznamenány u 16(17%) nemocných, ale vážné jen u 3(3%) nemocných. Závažných krvácivých komplikací bylo statisticky nevýznamně více ve skupině pacientů léčených pouze antikoagulancii. Také krátkodobá mortalita byla u nemocných léčených TL nesignifikantně nižší (30 denní mortalita 0 vs 3%, ns).
Závěr: Podání systémové TL jistě nezhoršuje prognózu nemocných se submasivní plicní embolizací. Naopak se zdá, že ze správně indikované TL profituje značná část těchto nemocných. Při respektování všeobecně uznávaných kontraindikací je podání TL bezpečné a nezvyšuje riziko závažných krvácivých komplikací.