Cíl: Současné guidelines pro léčbu akutních koronárních syndromů bez elevací ST doporučují neodkladné zahájení antitrombotické léčby spolu s podáním léčby antiischemické, dále je doporučováno časné podávání statinů. Cílem práce je zhodnotit kvalitu akutní farmakoterapie ve skupinách podle pohlaví a věku.
Soubor a metodika: Zpracovali jsme údaje o 2241 pacientech s NSTEMI z let 2003-2007 zařazených do pilotního registru infarktů myokardu. Sledovali jsme podání protidestičkové léčby (aspirin a clopidogrel), antikoagulační terapie (heparin nebo LMWH), betablokátorů a statinů v průběhu prvních 24 hodin po přijetí.
Výsledky: Hodnotili jsme léčbu ve skupinách mladších (pod 75 let) a starších (nad 75 let) mužů a žen. Protidestičkové léky dostávali nejčastěji mladší muži (aspirin v 85,8 % a clopidogrel v 42,4 % případů), nejnižší podávání aspirinu bylo zjištěno u mladších žen (v 75,5 %) a nejnižší podávání clopidogrelu u žen starších (v 27,5 % případů). Ve skupině žen nad 75 let byla léčba aspirinem zastoupena v 81,6 %. Podávání antikoagulační léčby bylo podobné ve všech skupinách - od 89,1 do 91,3 % případů. Betablokátory byli nejčastěji léčeni mladší muži a mladší ženy – v 61,2 % a 60,9 % případů, nejméně často byly léčeny starší ženy (v 47,7 %). Stejný poměr byl pozorován v akutní léčbě statiny – ty byly podávány v 53,9 % a 52,5 % případů mužům a ženám pod 75 let, ale pouze v 37,0 % ženám nad 75 let věku.
Závěr: Při zhodnocení komplexní farmakoterapie podané v průběhu prvních 24 hodin po přijetí je patrné, že vyšší věk pacienta představuje významný prediktor méně kvalitní léčby.
Ve všech sledovaných lékových skupinách byla doporučená farmakoterapie podávána nejčastěji ve skupině mužů pod 75 let. S výjimkou akutního podání aspirinu představovala kombinace vyššího věku a ženského pohlaví prediktor nejnižší adherence k platným doporučeným postupům.