Úvod: Správná detekce vzniku síňové tachyarytmie (SVT) dvoudutinovým či biventrikulárním kardiostimulátorem či implantabilním defibrilátorem je nezbytná pro správné chování přístroje. Ke správné interpretaci signálů ze síňové elektrody je nutná správná detekce spontánní vlny P a eliminace vnímání jiných signálů. Vnímání spontánní komorové depolarizace v síňovém kanále nazýváme farfield R-wave sensing (FFRwS). Přístroj je vybaven zaslepovacím intervalem rozdílným po komorové události vnímané (sensed, Vs), resp. stimulované (paced, Vp). Prezentujeme případ neadekvátního přepnutí režimu (Mode Switch, MS) v důsledku vnímání spontánní vlny P a FFRwS v jednom srdečním cyklu a nesprávné interpretace přítomnosti SVT implantátem.
Kazuistika: 71-letý muž s implantovaným po implantaci dvoudutinového ICD Biotronik Lumax DR-T v 10/2007. V 2/2008 přichází systémem dálkového monitorování zpráva o detekci SVT. Na intrakardiálním elektrogramu (IEGM) je patrna síněmi spouštěné stimulace komor, poté postupně rostoucí síňová frekvence při sinusové tachykardii, při překonání hranice maximální stimulovatelné frekvence 130/min dojde k prodloužení AV delay a k uplatnění vlastní komorové aktivace. Spontánní komplex QRS (Vs) je vnímán i v síni díky kratšímu zaslepovacímu intervalu pro Vs oproti Vp, je přístrojem označen za spontánní síňovou depolarizaci a dochází ke splnění detekčních kritérií pro SVT. Je iniciován MS z DDD do DDI. Epizoda trvá 2,5 minuty do poklesu spontánní tepové frekvence a do uplatnění komorové stimulace, při které je FFRwS signál zaslepen.
Závěr: FFRwS může vést k falešné detekci SVT a neadekvátnímu přepnutí režimu. Lékař může opakované epizody MS nesprávně interpretovat jako paroxysmy fibrilace síní. Pro identifikaci je velmi přínosné IEGM epizody. Řešení spočívá v úpravě senzitivity a v prodloužení zaslepovacího intervalu.