CÍL: Mírná hypotermie patří dnes k pilířům péče o nemocné po srdeční zástavě mimo nemocnici. V posledních letech byly kromě standardních zevních fyzikálních přístupů představeny také intravaskulární systémy pro navození a udržení léčebné hypotermie. Cílem naší práce byla analýza souboru nemocných, ošetřených tímto způsobem.
SOUBOR A METODY. Od května do prosince 2008 jsme na našem pracovišti hospitalizovali 16 nemocných po srdeční zástavě, u kterých byl použit intravaskulární systém pro řízenou hypotermii (Coolgard, Alsius, USA).
VÝSLEDKY. Při použití systému Coolgard v kombinaci s podáním chladného fyziologického roztoku jsme v našem souboru dosáhli cílové teploty ( 34°C) do dvou hodin u 79% nemocných. Po 12-24 hodinách hypotermie jsme prováděli řízené ohřívání rychlostí 0.3°C za hodinu; u všech nemocných se podařilo po normalizaci teploty zabránit hypertermii po dobu ponechání katetru (minimálně následujících 24 hodin). Ve 30-ti denním sledování z 16 jedinců v našem souboru zemřeli 3 nemocní (19%), 3 pacienti (19%) přežili se známkami těžké encefalopatie nebo byli stále na umělé plicní ventilaci, 1 pacient (6%) přežil se známkami středně těžké encefalopatie, 9 pacientů (56%) přežilo bez poškození nebo jen s lehkým poškozením mozku.
ZÁVĚR. Naše práce ukazuje na jednoduchost použití a účinnost intravskulárního systému pro řízenou hypotermii při navození a udržování hypotermie stejně jako k postupnému ohřívání a zabránění hypertermii.