Úvod:
Remodelační operace levé komory (LK) srdeční je v současné době indikovaná u symptomatických (dušnost, komorové arytmie, embolizace) nemocných s poinfarktovou dysfunkcí a aneurysmatem LK. Z hlediska řešení arytmogenního substrátu ale nemusí být „prostá“ resekce aneurysmatu dostačující.
Metoda:
Nemocným indikovaným k remodelační LK operaci v našem kardiocentru provádíme elektrofyziologické vyšetření a elektroanatomické mapování LK. Ke 3D zobrazení používáme systém CARTO v kombinaci s magnetickou navigací (Stereotaxis, Niobe). Podrobně tak dokumentujeme velikost, rozsah a charakter aneurysmatu a jeho arytmogenicitu. Zaměřujeme se především na oblast přechodových zón s identifikací frakcionovaných, dvojitých a pozdních potenciálů, jelikož právě to jsou místa zdroje komorových tachykardií. Označujeme je pomocí RF aplikací, které později spolu s celou substrátovou mapou mohou sloužit k navigaci aneurysmektomie a peroperační kryodestrukci arytmogenního substrátu.
Takto systematicky bylo vyšetřeno 27 pacientů s průměrnou ejekční frakcí LK pod 30%, u většiny z nich se jednalo o aneurysma hrotu s přechodem na přední stěnu. Po takto navigované remodelační operaci došlo k signifikantnímu zvýšení EF LK, redukci arytmogenního substrátu i inducibilitě komorových tachykardií.
Závěr:
Elektroanatomické mapování LK u nemocných indikovaných k aneurysmektomií přináší důležité informace o rozsahu a charakteru arytmogenního substrátu a může tak ovlivnit vlastní strategii i výsledky remodelační operace.