Spontánní disekce koronární tepny (SCAD) tvoří poměrně vzácnou klinickou entitu, která se může projevit jako stabilní angina, nestabilní angina, akutní infarkt myokardu nebo nejčastěji jako náhlá smrt. Častěji se vyskytuje u žen (3:1), většinou u mladých, poměrně často v peripartálním období (až 25 % případů)¨a je zatížena poměrně vysokou mortalitou (až 70 %). Často je diagnóza zjištěna až na základě pitevního nálezu.
Podle literárních údajů je u žen častěji postižena levá koronární tepna (87 %), naproti tomu u mužů pravá koronární tepna (67 %). Příčina spontánní disekce není známa. Mnoho pacientů je mladých, bez predisponujících faktorů koronární nemoci. Existuje korelace s hormonálními změnami v těhotenství a puerperiu, způsobující změny pojivové tkáně. Další korelace byly nalezeny s imunologickými onemocněními či užíváním hormonálních kontraceptiv a abusem kokainu.
Léčba může být konzervativní, intervenční či chirurgická revaskularizace. Narozdíl od akutních koronárních příhod (AKS) aterosklerotické etiologie vede trombolytická léčba ke zhoršení prognózy nemocného.
Autoři během let 2004-2009 zaznamenali 7 prokázaných případů SCAD, tj. 0.3 % všech AKS, a jeden pravděpodobný případ. 5 případů bylo řešeno PCI s implantací stentu, v 1 případu konzervativní postup. Jeden pokus o intervenci skončil neúspěchem, rozsáhlou disekcí celého RIA a následnou těžkou levokomorovou dysfunkcí.
Kazuisticky rozebrané případy ukazují, že SCAD není úplně raritní příčinou AKS, může být přehlédnuta, zvláště pokud vyšetřující cíleně nepátrá po známkách SCAD u AKS s katetrizačně (zdánlivě) normálním koronárním nálezem. O způsobu léčby je nutno rozhodovat uvážlivě a mít na paměti možná rizika a komplikace.