Mezi hlavní rizikové faktory kardiochirurgického výkonu patří špatná funkce LK, naléhavost operace, předchozí operace srdce, plicní hypertense, věk nad 80 roků a jiné.
Cílem sdělení je pokus o zjištění vlivu deprese funkce LK před operací na časnou pooperační mortalitu.
Retrospektivně jsme analyzovali funkci LK vyjádřenou ejekční frakcí LK u 6 633 nemocných operovaných na našem pracovišti od 1.1.2004 do konce roku 2009. Za špatnou funkci LK jsme pokládali EF nižší než 30%, středně těžkou depresi funkce s EF 30-50%, a dobrou funkci LK s EF nad 50%.Všechny operované nemocné jsme rozdělili do 3 skupin: na operaci ICHS, na operaci chlopenní vady a na kombinovaný operační výkon (aortokoronární bypass + výkon na chlopni současně).
Celková časná mortalita v celé skupině 6 633 operovaných byla 1,70%, při čemž ve skupině s EF pod 30% byla 4,83%, se středně těžkou depresí funkce LK 1,62% a s normální funkcí LK 1,34%. Nejvýraznější rozdíl jsme zaznamenali ve skupině operací chlopenních vad, kde časná mortalita u skupiny s EF pod 30% byla 9,38% proti 1,45% u středně těžké deprese funkce LK a 1,77% u normální funkce LK. Vyšší mortalita byla u regurgitačních vad levého srdce a to zvláště ve skupině s EF pod 30%. Rozdíly v ostatních skupinách byly statisticky nevýznamné.
Naše sdělení chce ukázat, že ne u všech skupin kardiochirurgických nemocných je špatná funkce LK strašákem a dále chce upozornit kardiology, aby nemocné zvláště s chlopenními vadami odesílali ke kardiochirurgické léčbě včas.